Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bez kurzu i hałasu

Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!

Centralne odkurzanie zassany z pomieszczenia kurz usuwa poza budynek i nie wdmuchuje go z powrotem do pomieszczenia, tak jak odkurzacz tradycyjny, który, jeśli ma filtr kiepskiej jakości, wraz z „wydychanym” powietrzem do pokoju z powrotem wdmuchuje zebrane wcześniej drobne zanieczyszczenia. Sprzątanie za jego pomocą nie męczy, bo nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a kabel elektryczny nie plącze się pod nogami. Nie trzeba też tak często, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, opróżniać worka na śmieci.

Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem nowoczesnego domu. A w domu, w którym mieszka alergik lub małe dzieci, jest po prostu nieodzowny. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie instalacji: optymalne rozmieszczenie gniazd ssących, ulokowanie i dobranie jednostki centralnej o odpowiedniej mocy oraz poprowadzenie rur, warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy.

Jak on działa?

 

Instalacja centralnego odkurzania składa się z:

  • jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
  • rur ukrytych w ścianach i pod podłogą
  • gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
  • wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
  • tłumika, który wycisza pracę wyrzutni

Instalacja centralnego odkurzania przypomina zwykły odkurzacz. Z odkurzacza, zwanego jednostką centralną, rozchodzi się sieć przewodów (rur) na poszczególne kondygnacje w domu. Elementy te są zamontowane na stałe. Jednostka centralna w pomieszczeniu technicznym, a rury – wbudowane w ścianę lub ukryte w stropie – w takich miejscach, żeby korzystając z nich, można było posprzątać cały dom.

Na końcu przewodów znajdują się gniazda ssące. Wystarczy włożyć lekki wąż elastyczny ze szczotką do gniazda i… odkurzacz już sprząta.

Powietrze z brudem i kurzem zasysane jest przez jednostkę centralną, a gdy do niej wpłynie, po oczyszczeniu na filtrze usuwane jest poza budynek. W ten sposób nie ma ryzyka, że zakurzone powietrze wróci z powrotem do sprzątanego pokoju. Dzięki temu usuwamy z pomieszczeń również roztocza i ich odchody, bakterie i zarodniki grzybów szkodliwe dla naszego zdrowia.

„Połykacz” kurzu

Jednostkę centralną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, chociaż zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniach znajdujących się w najniższej części budynku, takich jak garaż, pralnia, piwnica, itp. Mocuje się ją możliwie blisko ściany zewnętrznej, tak żeby rura wyrzucająca na zewnątrz powietrze z odkurzacza była jak najkrótsza.

Jednostka centralna składa się z silnika, filtra powietrza i zbiornika na kurz. Podczas pracy silnik wytwarza podciśnienie, które zasysa kurz, wywołując przepływ powietrza w instalacji.

Jednostki centralne produkowane są jako kompaktowe, gdzie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, albo jako split, w których silnik i filtr powietrza możemy zamontować w różnych miejscach.

Oferowane na rynku odkurzacze różnią się przede wszystkim sposobem filtracji zanieczyszczeń. Najbardziej skuteczne są separatory zanieczyszczeń, mogą być cyklonowe lub wodne.

Separatory cyklonowe. Powietrze z kurzem zasysane jest do środka jednostki centralnej i wprawiane w ruch wirowy. Dzięki temu większe cząsteczki uderzają o ścianki odkurzacza i opadają na dno, a mniejsze zatrzymują się na zamontowanym na wylocie filtrze powietrza, co powoduje, że powietrze opuszczające jednostkę centralną jest bardzo skutecznie oczyszczone. Spadek mocy ssącej następuje dopiero po kilku miesiącach częstego użytkowania i nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz, a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Filtr należy czyścić co pół roku.

W separatorze wodnym zanieczyszczone powietrze jest w sposób ciągły spryskiwane wodą tuż przed jednostką centralną. Brudna woda gromadzi się w dolnej części separatora i stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu odkurzacz pracuje właściwie bezobsługowo. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy do jednostki centralnej doprowadzić wodę, a separator podłączyć do kanalizacji.

Tańszym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów workowych – papierowych lub z tkaniny (wielokrotnego użytku). Ich wadą jest szybkie zatykanie filtra i przez to spadek mocy ssącej.

Monika Czeczotek


Pełny artykuł w PDF: Bez kurzu i hałasu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".