Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kamień naturalne piękno

Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

W domu...

Przed przystąpieniem do prac związanych z urządzaniem wnętrza musimy postawić sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze, dobrze jest zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć; czy wnętrze naszego domu ma być ciepłe i przytulne, czy może raczej dostojne i eleganckie. Elementy z kamienia o wiele bardziej pasują do tego drugiego. Kolejne pytania muszą dotyczyć kolorystyki kamienia (obecnie bardzo modne są jasne odcienie), jego faktury i tego w jakich ma znaleźć się pomieszczeniach.  Kiedy już wszystko sobie dokładnie przemyślimy, wówczas można przystąpić do wyboru konkretnych rodzajów kamienia.

Posadzki


Blat kuchenny z granitu Madura Gold (fot. Athena Marmor Polska)

Zarówno ciągi komunikacyjne, jak i posadzki w pomieszczeniach czy schody, z uwagi na to, że poddawane są stałemu naciskowi i narażone są na ścieranie i zabrudzenia, powinny być wykonane z kamienia twardego, nieprzepuszczalnego, o niskim stopniu ścieralności.

Na posadzki w okolicach wejścia, które najszybciej się brudzą, najlepiej nadaje się bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne granit. Kamień ten znajduje zresztą zastosowanie nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej, w których odbywa się intensywny ruch kołowy czy pieszy (np. perony). Jego faktura może być gładka: szlifowana lub polerowana, ale także płomieniowana lub młotkowana, co nadaje powierzchni kamienia chropowatości i tym samym – lepszej przyczepności.

Innym kamieniem, z którego wykonuje się posadzki, jest delikatniejszy od granitu i bardziej zróżnicowany kolorystycznie marmur.

Świetnie pasuje do łazienek, salonów oraz na schody. Znakomicie  komponuje się z metalem i drewnem.

Nie należy natomiast układać go przy wejściach, ponieważ tam znajduje się zwykle dużo drobin piasku, które mogą zmatowić jego szlachetną powierzchnię.

Marmur nie nadaje się też na podłogę w kuchni, bo nie jest niestety odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych  (sok z cytryny, ocet), chłonie je i może się odbarwiać, co widać zwłaszcza na jego jasnych odmianach.

Tańszą alternatywą dla kamieni naturalnych są konglomeraty, czyli naturalne kamienne kruszywo  z 5-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej i pigmentów.

Na każdej posadzce świetnie sprawdzają się zwłaszcza konglomeraty granitowe i kwarcowe (najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie).

Tomasz Wojciuk


Pełny artykuł w PDF: Kamień naturalne piękno

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".