Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wyławiamy najważniejsze informacje

Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.

Temat basenów przydomowych szczególnie intensywnie odradza się w okresie przedwakacyjnym. Wielu naszych Czytelników i Forumowiczów rozważa budowę własnego basenu, podkreślając jego wymienione wyżej atuty. Równie często jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące opłacalności takiej inwestycji, warunków utrzymania basenu czy w końcu wyboru konkretnego rodzaju niecki.

W artykule tym poruszamy więc najważniejsze wątki pojawiające się w dyskusjach, wyjaśniamy działanie podstawowych instalacji basenowych oraz prezentujemy oferty producentów basenów i zadaszeń.

Technologia


fot. Centrum Techniki Basenowej

Technologie wykonywania basenów ogrodowych są różnorodne – każda z nich może być godna polecenia, jeśli tylko zostanie odpowiednio dostosowana do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, basen kupiony będzie od renomowanego producenta, a jego montaż lub budowa zostaną fachowo przeprowadzone. Najczęściej spotyka się baseny:

Budowane na miejscu; murowane – zazwyczaj z żelbetową niecką. Elementy niecek budowanych w tej technologii mogą być monolityczne – betonowane ze styropianu lub poliestru, lub murowane z bloczków betonowych. Wykończeniem mogą być płytki ceramiczne, folia lub laminat. Budowa w tej technologii jest najbardziej czasochłonna.

Prefabrykowane – to gotowe jednoczęściowe lub wieloelementowe niecki, przystosowane do składania na miejscu, do wyboru mamy kilka ich rodzajów:

  • z drewnianym szkieletem wzmocnionym stalowymi rozporami – zrobione są z impregnowanego ciśnieniowo drewna. Ściany obija się wodoodporną sklejką, następnie matami izolującymi i na końcu przykleja się ozdobną folią PVC;
  • z niecką stalową z podporami usztywniającymi (ukrytymi zazwyczaj pod drewnianym tarasem wokół basenu lub bez podpór). Dno i ściany uszczelnia się folią;
  • z niecką z laminatu (materiał musi być wysokiej jakości) – umieszcza się w ziemi z podkładem z wylewki betonowej. Przestrzeń między wykopem a ścianami niecki wypełnia się piaskiem wymieszanym z cementem.

Uwaga! Baseny prefabrykowane najczęściej wymagają wykonania płyty dennej na zagęszczonym gruncie.

Emilia Rosłaniec


Pełny artykuł w PDF: Wyławiamy najważniejsze informacje

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".