Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji

Aby ogrzewanie podłogowe można było podłączyć do wspólnej instalacji z grzejnikami ściennymi, trzeba wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji i najmniej kosztowne. Możliwości jest kilka. Na kolejnych stronach artykułu przedstawiamy cztery warianty.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji
(fot. Instal Projekt)
Ogrzewanie podłogowe zdobywa coraz większą popularność głównie dlatego, że dobrze współpracuje z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. Szczególnie dlatego, że eksploatacja tych urządzeń jest najbardziej ekonomiczna, gdy przygotowują wodę grzewczą o niskiej temperaturze, jaka wystarczy do podłogówki.

 

Najczęściej jednak nie da się ułożyć ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach i zastąpić w ten sposób tradycyjnych grzejników ściennych.

 

Często, np. ze względu na zbyt małą nośność stropu pomiędzy kondygnacjami (wylewka kryjąca rury w podłodze byłaby zbyt ciężka) albo dlatego, że domownicy nie chcą zrezygnować z dywanów, które utrudniałyby oddawanie ciepła przez podłogę. Pozostaje wtedy połączenie grzejników i podłogówki w jednej instalacji, a to oznacza, że musimy ją rozbudować, by pogodzić ze sobą odmienne wymogi każdego ze sposobów ogrzewania.

Dobór kotła

W instalacjach współpracujących z ogrzewaniem podłogowym stosuje się najczęściej gazowe i olejowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Instalację grzewczą projektuje się więc najczęściej dla parametrów 55/40°C lub jeszcze niższych.

 

Inne rodzaje kotłów także mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym, jednak konieczne jest wówczas znaczne obniżenie temperatury wody zasilającej instalację podłogową.

Temperatura podłogi i grzejników

Temperatura podłogi nie powinna być wyższa niż 28–29°C – tylko w łazienkach można ją podnieść do 32–35°C. Dlatego temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe musi być niska (35–40°C). Niska temperatura wody zasilającej grzejniki ścienne znacznie zmniejsza ich moc, dlatego musiałyby mieć znacznie większą powierzchnię niż przy typowych parametrach 75/60°C (dla których zwykle podaje się moc cieplną grzejników). Grzejniki byłyby więc duże, drogie i zajmowałyby dużo miejsca.

Sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie podłogowe wolno reaguje na sygnały z umieszczonych w pomieszczeniach czujników temperatury, dlatego do sterowania podłogówką często stosuje się zaawansowane regulatory pogodowe, które w sposób ciągły uwzględniają zmiany warunków zewnętrznych (temperatury, siły wiatru) i na tej podstawie prognozują zmiany zapotrzebowania na ciepło wewnątrz domu.

 

Grzejniki ścienne – nawet sterowane tylko zaworami z głowicami termostatycznymi – szybko reagują na zmiany temperatury. Niestety kotły, które mogą wykorzystać sygnały płynące ze stacji pogodowej oraz czujnika temperatury wewnątrz domu, są drogie. Automatyka takiego kotła musi pozwalać na niezależne sterowanie dwoma obiegami wody w instalacji – jednym kocioł–grzejniki i drugim kocioł–podłogówka.

 

Jarosław Antkiewicz,
Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".