Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominek z DGP

To, jak wiele możemy zyskać dzięki kominkowi z dystrybucją gorącego powietrza, w skrócie DGP, zauważymy przede wszystkim w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy główną instalację c.o. będziemy mogli wyłączyć, a cały dom ogrzać wyłącznie kominkiem z DGP.

Kominek z DGP
(fot. Kratki.pl)
Ogrzewanie domu kominkiem z DGP, podczas gdy główna instalacja c.o. jest wyłączona, jest możliwe, bo kominek ten stanowi odrębny system ogrzewania.

 

Trzeba jednak wiedzieć, że o ile może on być drugim źródłem ciepła w domu, to nie może być jedynym. Kominek z DGP jest więc uzupełnieniem zastosowanego w domu ogrzewania konwencjonalnego (np. wodnych grzejników ściennych czy podłogówki)*.

Działanie

Wkład kominkowy pracujący w DGP nagrzewa się od ognia. Od niego zaś nagrzewa się powietrze przepływające przez przestrzeń między korpusem wkładu a jego obudową.

 

Uwaga! Do DGP warto wybrać wkład ze specjalnym ożebrowaniem, dzięki któremu wydajność oddawania ciepła jest bardzo wysoka. Tak ogrzane powietrze jest dalej rozprowadzane w kierunkach wybranych pomieszczeń. Jego transport odbywa się poprzez stalowe lub aluminiowe rury (kanały).

 

Uwaga! Wymiary rur muszą odpowiadać średnicy króćca wylotu ciepłego powietrza z kominka – tylko takie rozwiązanie zapewni sprawny przepływ.

 

Do pomieszczeń ciepłe powietrze dostaje się przez montowane na jego wylotach, kratki i anemostaty. Aby schłodzone w pomieszczeniu powietrze mogło z powrotem wydostać się do pokoju z kominkiem, w drzwiach tych pomieszczeń powinna być szczelina lub otwory wentylacyjne.

 

Uwaga! Wlotów ciepłego powietrza nie powinno się wykonywać w kuchniach i łazienkach, aby nie doszło do przenoszenia zapachów i wilgoci. Pomieszczenia te trzeba więc ogrzać w inny sposób.

W obiegu...

Powietrze z DGP do innych pomieszczeń może przepływać w obiegu naturalnym (ruch powietrza jest grawitacyjny, gorące powietrze – lżejsze od chłodnego unosi się na zasadzie konwekcji) lub wymuszonym (ruch powietrza wspomagany jest pracą wentylatora). To, jaki obieg powinien być zastosowany w konkretnym domu, wynika z projektu systemu dystrybucji gorącego powietrza.

 

Projekt taki powstaje na podstawie specyfiki danego budynku i zawiera szereg obliczeń, które mają zagwarantować efektywne działanie instalacji (powietrze musi dotrzeć do wszystkich przewidzianych pomieszczeń i mieć temperaturę wystarczającą, aby je ogrzać). Obliczenia i projekt powinna wykonać firma instalacyjna lub projektant. Ogólna zasada, według której można wstępnie przewidzieć, jaki obieg będzie lepszy w naszym domu, jest prosta.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Kominek z DGP

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".