Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Jestem na etapie urządzania ogrodu. Jego większą część przeznaczyłem pod trawnik – posiana tydzień temu trawa właśnie zaczyna kiełkować. Wkrótce będę musiał kupić kosiarkę, ale kompletnie nie wiem jaką: spalinową z napędem czy bez, elektryczną, ręczną, a może mini traktorek? Rodzajów kosiarek jest mnóstwo, czy każda przeznaczona jest do innego trawnika? Myślałem, że wizyta w centrum ogrodniczym rozwieje moje wątpliwości, ale stało się odwrotnie. Pomóżcie...

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
(fot. NAC)
REDAKCJA Rzeczywiście, dostępny na rynku asortyment kosiarek jest ogromny. Kosiarki spalinowe są bardziej mobilne, nie potrzebują stałego dostępu do sieci elektrycznej, mają większą moc przy tej samej masie silnika i większą szerokość koszenia. Z kolei kosiarki elektryczne są znacznie cichsze, łatwo się je uruchamia i są bardziej ekologiczne.

 

Zanim zdecyduje się Pan na konkretny model warto zadać sobie kilka pytań związanych zarówno z charakterem trawnika, jak i pana oczekiwaniami. Jak często zamierza Pan przycinać trawę, czy trawnik leży na płaskim terenie i stanowi jedną płaszczyznę, czy może trawa jest tylko tłem dla roślin ozdobnych? Co zamierza Pan robić ze skoszoną trawą: czy rozdrabniać ją i zostawiać czy zbierać? To wszystko ma znaczenie. Gdy odpowie Pan sobie na te pytania, wybór stanie się o wiele prostszy.

 

Kosiarki stanowią dziś najliczniejszą grupę spośród wszystkich narzędzi ogrodowych. W zależności od rodzaju zasilania, kosiarki możemy podzielić na ręczne, spalinowe (dwu- i czterosuwowe) oraz elektryczne (zasilane prądem z sieci energetycznej lub z akumulatora). W zależności od technologii koszenia wyróżniamy kosiarki bębnowe, rotacyjne (najpopularniejsze), listwowe.

 

Do osobnej kategorii należałoby zaliczyć też kosy i podkaszarki. Kosiarki mogą być pchane, samobieżne lub traktorowe, z koszem na trawę lub mielące, z obudową stalową (najcięższe), aluminiową lub z polipropylenu. Wybór modelu, który w 100 % spełni nasze oczekiwania nie jest więc prosty. Czasami bywa, że osiągnięcie kompromisu wydaje się niemożliwe, i wówczas jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch różnych kosiarek.

Jaki trawnik, taka kosiarka?

Wybierając optymalny dla nas model kosiarki, musimy najpierw zastanowić się, do czego będziemy tej kosiarki używać. Często sprzedawcy udostępniają prostą tabelę, w której rodzaj kosiarki jest przyporządkowany powierzchni trawnika (trawnik do 100 m2 – kosiarka ręczna, do 200 m2 – akumulatorowa, do 500 m2 – elektryczna, do 1500 m2 – spalinowa bez napędu, do 3000 m2 – spalinowa z napędem i powyżej 3000 m2 – mini traktor).

 

Trzeba jednak pamiętać, że takie zestawienie jest bardzo umowne i stanowi tak naprawdę duże uproszczenie, ponieważ to, czy kosiarka będzie się sprawdzać czy nie zależy także od wielu innych czynników, takich chociażby jak oddalenie trawnika od domu, jego kształt, forma, rodzaj i gęstość trawy, ukształtowanie terenu, preferowana częstość koszenia itp.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".