Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Oferta drzwi na rynku jest bardzo różnorodna i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Ważne, aby decyzję zakupu poprzedzała chociaż wstępna aranżacja wnętrz.

Drzwi wewnętrzne
(fot. Interno)
Nawet roboczy projekt pomieszczeń pomoże nam wybrać najkorzystniejszy sposób otwierania drzwi (otwierane na lewą bądź na prawą stronę) oraz odpowiedni rodzaj skrzydeł (uchylne, przesuwne, składane etc.).

 

Ponadto ważna jest specyfika pomieszczeń, w których drzwi będą montowane. Salon od nieogrzewanego korytarza warto oddzielić drzwiami o dobrej izolacji termicznej. W łazience powinny się znaleźć drzwi o zwiększonej odporności na działanie wody. Pokój audiofilów dobrze zamknąć drzwiami izolującymi akustycznie.

 

Ciemne pomieszczenia można doświetlić drzwiami z przeszkleniami, które przepuszczą światło z pomieszczenia obok. Jeśli zależy nam na intymności wybór powinien paść na drzwi pełne.

 

Duże znaczenie ma też wzornictwo, forma stylistyczna i kolor drzwi, które muszą współgrać z wystrojem wnętrz (ponieważ drzwi są widoczne z obydwu pomieszczeń, które dzielą, powinny pasować do każdego z nich). Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom dostępnym na rynku.

 

Drzwi uchylne, zwane inaczej rozwieranymi, wybierane są najczęściej. Są one tradycyjnym rozwiązaniem w domach, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca na ruch skrzydła. Odpowiednio to znaczy: 70, 80, 90 lub 100 cm, bo tyle wynoszą standardowe szerokości skrzydeł. Jeśli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe zajmą one dwukrotnie więcej przestrzeni (120, 140, 160 cm). Typowe drzwi mają wysokość 203 cm, ale na zamówienie mogą być wyższe. Niektóre z nich można też skracać o kilka centymetrów.

 

Jak wspomnieliśmy drzwi skrzydłowe mogą być prawe lub lewe – to znaczy mogą otwierać się na jedną z tych stron. Ma to duże znaczenie dla aranżacji wnętrz. Prawe drzwi wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni na przesuwanie się skrzydła z prawej ich strony, a lewe drzwi – z lewej. Drzwi dwuskrzydłowe natomiast otwierają się na dwie strony i w związku z tym zabierają miejsce z obu stron. Aby rozpoznać, które drzwi są prawe, a które lewe wystarczy stanąć przed nimi od strony zawiasów – jeśli te widzimy po prawej stronie drzwi te są prawe i odwrotnie.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".