Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010

System dystrybucji gorącego powietrza

System DGP może zaprojektować jedynie fachowiec. Także rozprowadzenie instalacji należy powierzyć specjalizującym się w tym firmom. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dowiedzieć się, jak wygląda instalacja od środka i jakie elementy są zalecane przy jej rozprowadzaniu. Przyjrzyjmy się zatem z bliska instalacji kominka z DGP od początku.

Etap 1

System dystrybucji gorączego powietrza
(fot. Darco/Perfekt)
Wlot powietrza zewnętrznego, dzięki któremu dostarczane jest powietrze niezbędne do spalania, wykonuje się na takiej wysokości, aby śnieg i liście nie przedostawały się do środka. Na zakończeniu wlotu montuje się kratki wentylacyjne, które chronią przed przedostawaniem się gryzoni.

Etap 2

Kanały, które transportują powietrze zewnętrzne – od wlotu do kominka – wykonuje się z aluminium, blachy (o przekroju okrągłym lub prostokątnym) lub PVC. Każdą z rur należy zaizolować, aby w miejscach, w których przebiega, nie dochodziło do wychłodzeń. Rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz najlepiej doprowadzić bezpośrednio do paleniska. Wówczas mamy do czynienia z prawdziwie zamkniętą komorą spalania. Ponadto, jak wspomnieliśmy w artykule na str. 120, rozwiązanie to jest najbardziej energooszczędne, a więc i ekonomiczne.

 

Pełny artykuł w PDF: System dystrybucji gorącego powietrza

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!