Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Własna pływalnia pod chmurką

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.

Własna pływalnia pod chmurką
Maria i Jan nie od razu wybudowali basen w ogrodzie. Zrobili to dopiero po kilku latach od przeprowadzki do nowo wybudowanego domu. Chociaż mieli już na posesji duży taras, wygodną wolno stojącą altanę, kolekcję ciekawych roślin, warzywnik i oczko wodne, nadal czegoś im brakowało.

 

Okazało się, że właśnie kąpielowego basenu. Z biegiem czasu po prostu coraz bardziej przekonywali się, że nowoczesny przydomowy ogród powinien dostarczać właścicielom nie tylko wrażeń estetycznych i użytkowych – ale również stwarzać możliwości do uprawiania sportu. I trudno nie przyznać im racji.

Pierwsze kroki

Działka ma powierzchnię 2200 metrów kwadratowych. Po odjęciu powierzchni zajętej przez parterowy dom, altanę oraz podjazdy i ścieżki, do obsadzenia zielenią pozostało 1000 m2 gruntu. To wystarczająco dużo, by znalazło się miejsce na wszystkie wymienione wyżej elementy architektoniczne ogrodu, włączając w to rozległy trawnik z basenem kąpielowym. Zanim jednak powstały, Maria i Jan musieli najpierw starannie przygotować teren na posesji.

 

Wymagał tego gliniasty i okresowo podmokły grunt. Na dodatek za domem istniało naturalne zagłębienie terenu, które ściągało z okolicznych pól nadmiar wody podskórnej. Trzeba było odwodnić całą działkę i wyrównać ją do poziomu wyasfaltowanej drogi.

 

Cierpliwie dowożono więc wywrotkami nową ziemię i rozrzucano warstwa po warstwie. Przed frontem domu warstwa przepuszczalnej ziemi sięgnęła grubości 50 centymetrów, ale w niektórych miejscach za nim – nawet jednego metra.

 

Przy okazji tych prac z dowiezionej ziemi wyprofilowano podniesione skarpy przy narożnikach domu i tarasie oraz w okolicy zaplanowanego oczka wodnego. Równolegle wokół ogrodzenia wykopano rowy odwadniające, które podłączono do głównego rowu melioracyjnego. Wszystkie te działania zabezpieczyły działkę przed zalewaniem.

 

Murowaną altanę wybudowano już podczas wznoszenia budynku mieszkalnego. Celowo umieszczono ją w północno-zachodnim narożniku, w widełkach murowanego ogrodzenia, by chroniła użytkowników przed zachodnimi wiatrami. Maria i Jan wiedzieli już, że bywają dni, kiedy na tarasie, usytuowanym wzdłuż całej elewacji ogrodowej (o długości aż 22 metrów), jest zbyt wietrznie i może się tu źle wypoczywać. Także grill postanowili przenieść do oddalonej od domu altany, by dym nie dostawał się do wnętrz przez duże przeszklenia. I nie żałują żadnej z decyzji.

 

Lilianna Jampolska

Pełny artykuł w PDF: Własna pływalnia pod chmurką

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".