Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010

Ciepło z powietrza

Wielu inwestorów uważa, że powietrzna pompa ciepła nie ma szans sprawdzić się w polskim klimacie. Są przekonani, iż w zimowych warunkach urządzenie tego typu nie może zapewnić sprawnego ogrzewania w domu. Tymczasem pompa ciepła powietrze-woda japońskiej firmy Daikin działa efektywnie nawet wówczas, gdy słupek rtęci w termometrze spada do -20°C.

Ciepło z powietrza
– Jak to jest możliwe, aby przy ujemnych temperaturach urządzenie dostarczało aż tyle energii cieplnej? To jedno z najczęściej zadawanych pytań – stwierdza Paweł Lampka, właściciel firmy Chłodmech (autoryzowanego dealera Daikin), która specjalizuje się w chłodnictwie, klimatyzacji oraz wykonywaniu instalacji wykorzystujących powietrzne pompy ciepła.

 

– Dla niezorientowanych klientów pachnie to kompletną abstrakcją. I trudno się dziwić, bo przemiany termodynamiczne nie są zjawiskiem powszechnie znanym i rozumianym. Większość klientów wie, że termodynamika jest działem fizyki i tyle. Posłużmy się zatem prostym przykładem i otwórzmy zamrażarkę. W środku panuje temperatura około -20°C, a mimo to zewnętrzny wymiennik znajdujący się z tyłu zamrażarki jest bardzo ciepły! Altherma – powietrzna pompa ciepła firmy Daikin, działa dokładnie na tej samej zasadzie, tylko w znacznie większej skali. Odwołując się do prostych przykładów...

 

Układ chłodniczy w wydaniu biologicznym możemy zaobserwować na co dzień. Pot parujący z naszego ciała sprawia, że ciało jest ochładzane. Ciecz, parując i przechodząc w stan lotny, odbiera ciepło. Układy chłodnicze działają analogicznie, z tym że nie odparowują przy plus trzydziestu stopniach, a przy np. minus trzydziestu! Taki właśnie proces zachodzi w jednostce zewnętrznej Althermy. Nawet przy minus dwudziestu pięciu stopniach Celsjusza energia w powietrzu jest całkiem spora.

 

Do zera bezwzględnego, kiedy zamiera jakikolwiek ruch cząstek, jest jeszcze bardzo daleko! W każdym razie owej energii jest na tyle dużo, że powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może ogrzać dom. Oczywiście im niższa temperatura, tym wydajność urządzenia zmniejsza się, ale ostatecznie nie żyjemy pod kołem podbiegunowym i dni z naprawdę niskimi temperaturami są w Polsce nieliczne.

Chłodzi i grzeje

Wielu inwestorów kojarzy firmę Daikin wyłącznie z urządzeniami klimatyzacyjnymi, tymczasem jest ona również znanym i od lat cenionym producentem powietrznych pomp ciepła. Wiele lat temu wprowadziła na rynek urządzenia typu powietrze-powietrze w technologii inwerterowej (możliwość płynnej zmiany mocy kompresora). Takie pompy ciepła ogrzewają z powodzeniem wiele budynków biurowych. Systemy VRV firmy Daikin są stosowane w obiektach biurowych jako jedyne źródła ogrzewania.

 

Sprawdzają się również w domach mieszkalnych, ale stosowane są rzadko, ponieważ nie zapewniają ogrzewania ciepłej wody użytkowej. System Altherma – pompa ciepła powietrze-woda ma także tę dodatkową funkcję i dlatego staje się produktem coraz bardziej popularnym wśród klientów. W jednym urządzeniu zebrane są bowiem aż trzy funkcje – ogrzewanie pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie domu podczas upałów. Ta ostatnia funkcja może być realizowana na dwa sposoby.

 

Pierwszy z nich polega na zastosowaniu klimakonwektorów, które po doprowadzeniu do nich wody w temperaturze 5–10°C (tzw. wody lodowej) zamieniają się w urządzenia klimatyzacyjne chłodzące pomieszczenia zimnym powietrzem. Drugim sposobem jest wykorzystanie instalacji ogrzewania podłogowego. Zimna woda przepływająca przez podłogówkę sprawia, że zamienia się ona w system chłodzenia pasywnego. Ważne, aby temperatura wody w takim układzie nie była zbyt niska (około 16°C), gdyż następowałoby zjawisko roszenia.

 

– Chłodzenie jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu – podkreśla Paweł Lampka. – Bardzo często spotykam się ze zjawiskiem nierównomiernego rozkładu temperatur w domu podczas letnich upałów. O ile na parterze panowała przeważnie w miarę normalna temperatura, to w pokojach na piętrze było na ogół duszno i gorąco. Nawet przy bardzo dobrej izolacji dachu trudno jest tego zjawiska uniknąć! Dlatego tak ważna jest możliwość obniżania temperatury w pomieszczeniach pod połacią dachową.

 

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF: Ciepło z powietrza

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!