Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Wybór drzwi do nowo wybudowanego domu nie jest prosty. Różnorodność oferty producentów powoduje, że jedynymi decydującym o wyborze argumentami są wygląd i cena. Finanse mogą narzucić ograniczenia, ale obecnie nawet za niewielką sumę można kupić efektowne drzwi, niekoniecznie wykonane z litego drewna.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
(fot. Pol-Skone)
Zanim dokonamy wyboru warto zaznajomić się z cechami charakterystycznymi poszczególnych rodzajów drzwi. Zastanowić się jakie mamy oczekiwania i jaką kwotę pieniędzy możemy na drzwi przeznaczyć. Zawsze warto kupować wyroby sprawdzonych producentów lub zamówić drewniane drzwi u zaufanego stolarza i samodzielnie je wykończyć.

 

Wielkość i sposób otwierania drzwi

Wymiary drzwi podaje się, mierząc wielkość otworu w świetle ościeżnicy. Minimalna ich wielkość jest wymagana przez prawo:
  • 90 × 200 cm – drzwi zewnętrzne;
  • 80 × 200 cm – drzwi wewnętrzne do pomieszczeń mieszkalnych (salon, sypialnia itp.), kuchni, łazienek oraz kotłowni.
Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to takie wymiary musi mieć przynajmniej jedno skrzydło.

 

W przypadku drzwi zewnętrznych możemy wybrać, czy będą otwierane na zewnątrz, czy do środka. Otwierane na zewnątrz wymagają dość dużego podestu, o głębokości co najmniej 1,5 m, tak, byśmy otwierając je, nie musieli cofać się na schody. Jeśli zaś otwierają się do środka, to odpowiednio dużo miejsca musi być w przedsionku. Drzwi otwierane na zewnątrz w praktyce okazują się bardziej szczelne, bo wiatr dociska je do ościeżnicy, z tego względu są bardziej godne polecenia.

 

Łazienki, kotłownie oraz kuchnie muszą mieć drzwi otwierane na zewnątrz, a ściślej nie mogą to być drzwi otwierane do środka, bo dopuszczalne jest także zastosowanie drzwi przesuwnych oraz wahadłowych (otwieranych w obie strony). Warto rozważyć zastosowanie takich nietypowych drzwi, szczególnie jeśli ich otwarcie utrudniałoby ruch w wąskich korytarzach albo skrzydła zahaczałyby o siebie przy otwieraniu.

 

Trzeba także pamiętać, że drzwi przesuwne zwykle są mniej szczelne niż rozwierane, ale w przypadku drzwi łazienkowych nie jest to problemem, bo i tak nie mogą być szczelne, by nie tamowały przepływu powietrza (dlatego zwykle mają otwory wentylacyjne w dolnej części).

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!