Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe

Ostatnie badania rynku narzędzi i urządzeń ogrodniczych wykazują, że ten sektor rozwija się w dobrym tempie, a od kilku lat wyraźnie rośnie zainteresowanie sprzętem wyższej klasy. Polacy, po fali zakupów taniego sprzętu, zaczynają przykładać wagę do jego jakości i trwałości. Na dobre narzędzia i urządzenia są skłonni wydawać większe pieniądze. Chcą również, by były różnorodne oraz z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku.

Kosiarka spalinowa zalecana jest do koszenia trawnika o powierzchni ponad 500 m2
Kosiarka spalinowa zalecana jest do koszenia trawnika o powierzchni ponad 500 m2 (fot. Honda)
Użytkownicy ogrodów wiedzą, że odpowiednio dobrane narzędzia ogrodnicze ułatwiają i przyspieszają wykonanie prac. Jednak każdy ogród potrzebuje innego sprzętu i nie należy się zrażać, jeśli zgromadzenie optymalnego dla jego potrzeb kompletu oprzyrządowania potrwa jakiś czas. Nie ma na to innego sposobu, jak metoda prób i błędów. Wybór przysparza trudności, ponieważ w sklepach ogrodniczych znajdujemy bogatą ofertę narzędzi, zarówno znanych, jak i mniej znanych firm. Kupując je, warto postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, bo w dłuższej perspektywie to się po prostu opłaca.

KOSZENIE TRAWNIKA

Kosiarki. Po drobnym sprzęcie ogrodniczym typu łopaty, grabie, sekatory, są najbardziej niezbędnym sprzętem do pielęgnacji ogrodu.

 

Bez kosiarki ani rusz, dlatego tym staranniej należy ją dopasować do wielkości, kształtu i typu trawnika, jak również do ukształtowania terenu. Wybierając kosiarkę, trzeba zdecydować o rodzaju zasilania (elektryczny lub spalinowy) oraz rodzaju mechanizmu tnącego (bębnowy lub rotacyjny).

 

Kosiarki bębnowe mają noże zamontowane na bębnie. Nadają się do idealnie równych i systematycznie pielęgnowanych muraw, koszonych nisko (2,5–3 cm). Nie sprawdzą się natomiast na pofałdowanym lub leśnym terenie oraz przy koszeniu wysokiej trawy. W takich warunkach lepiej poradzą sobie kosiarki rotacyjne, z zestawem kilku noży pracujących w płaszczyźnie poziomej. Niestraszne im nierówności terenu, szyszki ani sztywna czy mokra trawa.

 

Na trawniki, których powierzchnia nie przekracza 500 m2, dobre są kosiarki elektryczne. Ich zaletą jest cicha praca, zwrotność, mały ciężar urządzenia. Mają jednak małą moc (maks. 1800 W) i niedużą szerokość roboczą, wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego najlepiej w promieniu 30 metrów oraz wzmożonej uwagi przy operowaniu kablem elektrycznym.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".