Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa

Piorun uderzający w dom wytwarza ogromne napięcie, zagrażające domownikom, budynkowi oraz sprzętowi elektronicznemu podłączonemu do domowej instalacji elektrycznej. Straty wynikające ze skutków uderzenia pioruna są niekiedy o wiele wyższe od kosztów zainstalowania profesjonalnej ochrony. O swoich doświadczeniach z montażu i posiadania instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej opowiadają członkowie Klubu Budujących Dom i nasi czytelnicy.

Uziom otokowy
Uziom otokowy
Wielu właścicieli murowanych budynków niesłusznie lekceważy zabezpieczenia przed uderzeniem pioruna. Tymczasem nawet murowane domy z niepalnymi pokryciami na dachu nie zapewniają im pełnej ochrony, szczególnie gdy stoją samotnie na polu lub wzniesieniu, z dala od wysokich drzew albo w pobliżu zbiorników wodnych. Praktyka wykazuje jednak (patrz wypowiedzi właścicieli domów), że również tam zdarzają się przykre w skutkach uderzenia pioruna bezpośrednio w zabudowania albo ich bliższą lub dalszą okolicę.

 

Nie wszyscy użytkownicy domów jednorodzinnych wiedzą, że podczas gwałtownych wyładowań atmosferycznych w domowej instalacji elektrycznej powstają przepięcia, wielokrotnie przekraczające napięcie, jakim zasilany jest domowy sprzęt, dlatego są dla nich tak niebezpieczne. Wyjątkowo wrażliwe na przepięcia są komputery, telewizory, programatory sprzętu AGD oraz sterowniki kotłów grzewczych, pomp ciepła, instalacji solarnych, bram wjazdowych, itp. Ich naprawa lub w gorszym przypadku wymiana całych urządzeń zawsze wiąże się z wysokimi kosztami.

 

Aby zniwelować wszelkie zagrożenia związane z gwałtownymi burzami oraz przepięciami w sieci elektrycznej, warto zabezpieczyć budynek już podczas jego budowy, a w starych domach – uzupełnić lub zmodernizować istniejącą instalację elektryczną i odgromową.

RODZAJE INSTALACJI

Przed uderzeniami pioruna najlepiej jest zabezpieczyć dom w dwojaki sposób:

 

1. Instalacją odgromową, montowaną na zewnątrz budynku. W domach jednorodzinnych tego rodzaju instalacja nie jest obowiązkowa. Przepisy nakazują jej montaż tylko:
– w budynkach zlokalizowanych w miejscach narażonych na wyładowania atmosferyczne (np. przy zbiornikach wodnych, na wzgórzach);
– w budynkach stojących w zabudowie rozproszonej, a jednocześnie wyższych niż 15 m i o powierzchni większej niż 500 m2.

 

2. Ochroną przeciwprzepięciową, montowaną wewnątrz budynku. Tego rodzaju ochrona jest obowiązkowa, jednak przepisy nie wskazują, jakie mają to być urządzenia i jaki poziom ochrony mają zapewnić. Najczęściej stosuje się ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B, C, D lub B+C.

 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa powinna zabezpieczyć budynek przed najczęstszymi skutkami uderzenia pioruna, jakimi są: pożar, uszkodzenia poszycia dachu i kominów, pęknięcia w murach i ścianach wewnętrznych, wyrwanie kabli elektrycznych, puszek i gniazd. Jednak nie ochroni wewnętrznej instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń przed tak zwanymi przepięciami wyładowczymi. Tylko specjalna ochrona przeciwprzepięciowa 2- lub 3-stopniowa spełni to ważne zadanie. Skoro każda z tych dwóch rodzajów instalacji zabezpiecza przed innymi skutkami uderzenia pioruna, w wielu przypadkach nie warto nadmiernie oszczędzać i od razu zamontować oba rodzaje. Najlepiej zasięgnąć rady doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów – elektryków z uprawnieniami. To oni powinni ocenić stopień ewentualnego zagrożenia i określić zakres prawidłowej ochrony dla konkretnego budynku.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".