Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż w wannie czy kabinie

Pytanie czytelnika: Przewertowałam wszystkie strony internetowe i fora dotyczące hydromasażu i zdaje się, że wiem mniej niż wcześniej. Nie mam pojęcia, który masaż wybrać – w wannie czy w panelu? Czym różnią się w zasadzie te masaże i jakie rady moglibyście mi dać, zanim wybiorę któreś z rozwiązań.

Hydromasaż w wannie czy kabinie
(fot. Duravit)
Redakcja: Każde z tych urządzeń zapewnia masaż o innym charakterze, różny może być ich koszt i potrzebna na nie ilość miejsca w łazience. O tym, które z nich jest lepsze, musimy zdecydować sami. Pomogą w tym zamieszczone tu informacje techniczne dotyczące urządzeń do masażu, a także zapis doświadczeń ich użytkowników.

Wanny z hydromasażem

Pomieszczenie na wannę z hydromasażem powinno mieć co najmniej 6–8 m2. Z bogatej oferty rynkowej można dobrać taką wannę nawet do niewielkiej łazienki. Podobnie jak zwykłe wanny, także te z hydromasażem mogą mieć różny kształt: prostokątny, okrągły, mogą być symetryczne i asymetryczne – prawe i lewe. Do małych łazienek mogą to być wanny długości od 120 cm i szerokości 70 cm, a do większych – długości do 200 cm, a szerokości 100 cm. Warto też zwrócić uwagę na ich głębokość. W płytszej – od 35 do 40 cm głębokości, zdecydowanie oszczędniej zużywa się wodę i energię do jej podgrzania. Z tych samych powodów warto także wybrać wannę zwężoną w miejscu, w którym trzymamy nogi.

Liczba dysz

To, ile w wannie jest dysz, zależy od jej rozmiarów i kształtu. Wystarczą już 3–4 dysze, aby masaż był skuteczny. Większość wanien, nawet tych tańszych, ma ich więcej – od 6 do 10, a te najdroższe mogą mieć nawet 30.

Masaż – wodny czy powietrzny?

Podczas masażu wodnego, jak sama nazwa wskazuje, masują nas strumienie wody wydostające się z dysz umieszczonych na ściankach i na dnie wanny. Wodę tłoczy pompa zamontowana bezpośrednio pod wanną (w bardzo drogich modelach pompa może być zamontowana w oddzielnym pomieszczeniu – by nie było słychać jej pracy i całe urządzenie było cichsze). Masaż wodny ma działanie pobudzające i rozluźniające. Jest szczególnie polecany po wysiłku fizycznym.

 

Masaż powietrzny nazywany jest kąpielą perełkową; na ciało oddziałuje powietrze tłoczone do wanny specjalną dmuchawą. Powietrze może napływać do wanny na dwa sposoby: 1) przez dysze lub 2) przez liczne otwory w dnie wanny – z komory utworzonej dzięki zastosowaniu w niej podwójnych ścianek. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale ma istotną wadę – przestrzeń między ściankami wanny trudno dokładnie zdezynfekować i wysuszyć.

Obudowy

Najczęściej stosuje się sprzedawane w zestawie z wanną obudowy akrylowe. Ich minusem jest to, że po wypuszczeniu wody tworzywo „spręża” się i nieprzyjemnie skrzypi. Z drugiej strony taką obudowę łatwo zdjąć (często jest mocowana na magnesy), co w razie awarii ułatwia dostęp do urządzeń pod wanną – np. do pompy. Produkuje się także obudowy drewniane i ze stali nierdzewnej. Wannę z hydromasażem można też obudować płytkami ceramicznymi, z tym że w takiej obudowie trzeba w odpowiednim miejscu zostawić zamknięty wyjmowaną płytką otwór rewizyjny, zapewniający dostęp do urządzeń, które mogą wymagać naprawy lub konserwacji.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".