Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Tak jak szata zdobi człowieka, tak elewacje zdobią dom. Zrozumiałe jest więc, że właściciele, zgodnie ze swoim gustem i stopniem zamożności, starają się o najładniejsze i reprezentacyjne elewacje na domach. Oczywiście wiedzą również, że zewnętrzne wykończenie ścian musi być trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a przede wszystkim adekwatne do technologii wykonania ścian. Świadczą o tym ich wypowiedzi, które zamieszczamy poniżej.

Wzornik, według którego można dobrać dowolny kolor tynku na elewację
Wzornik, według którego można dobrać dowolny kolor tynku na elewację (fot. Bolix)
Wygląd, trwałość i praktyczność elewacji musi iść w parze z technologią wykonania ścian zewnętrznych. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory.

JAKIE WYKOŃCZENIA DO JAKICH ŚCIAN?

Ściany jednowarstwowe – wykonane z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzyto-betonowych bądź pustaków z poryzowanej ceramiki, nadają się do bezpośredniego otynkowania tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, a jeśli ściana jest gładka – tynkiem cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe – składają się ze ściany nośnej i warstwy termoizolacyjnej. Do wykonania ścian nośnych używa się dowolnego materiału, a ociepla się ją od zewnętrznej strony styropianem lub wełną mineralną. W celu zapewnienia ochrony warstwy izolacyjnej oraz dla uzyskania estetycznego wyglądu, elewacja może być wykończona w dwojaki sposób:
  • na mokro – czyli tynkiem cienkowarstwowym. Jest to system BSO (bezspoinowy system ociepleń). Stosuje się go z uwagi na ograniczoną nośność podłoża. Inną metodą jest ułożenie płytek elewacyjnych (mocowanie odbywa się na zaprawę klejową).

     

  • na sucho – czyli okładziną elewacyjną z paneli drewnianych lub z PVC (sidingu). Po przytwierdzeniu do ściany stelażu i wypełnieniu go ociepleniem, mocuje się do niego okładzinę.
Ściany trójwarstwowe – oprócz warstwy konstrukcyjnej i warstwy ocieplenia (które wykonuje się tak, jak w ścianach dwuwarstwowych), mają jeszcze warstwę elewacyjną. Może ona stanowić gotową elewację, jeśli wymuruje się ją z cegieł klinkierowych, licowych lub wapienno-piaskowych (silikatowych). Jeśli natomiast używa się innych cegieł, trzeba ją otynkować tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym. Warstwę elewacyjną łączy się z warstwą nośną kotwami systemowymi (ze stali nierdzewnej, z płaskowników lub gotowych prętów, zakończonych łącznikami do szybkiego montażu).

 

Ściany szkieletowe – najpopularniejszym sposobem ich wykończenia jest ułożenie oblicówki (szalówki) z drewna lub z sidingu. Niektórzy właściciele domów decydują się na obmurowanie ścian szkieletowych cegłą klinkierową lub bloczkami betonowymi.

 

Bez względu na rodzaj technologii budowy ścian zewnętrznych, można je również wykończyć okładzinami ceramicznymi, kamiennymi lub betonowymi, imitującymi ceramikę bądź naturalny kamień. Przykleja się je lub mocuje do stelażu, w zależności od grubości okładziny i nośności podłoża. Tylko ściany z drewnianych bali zwykle pozostawia się bez wykończenia, ponieważ są dekoracyjne same w sobie.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".