Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

Prawidłowo zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie domowników. Przed jej ułożeniem, warto dokładnie przeanalizować, gdzie i z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. Jeśli uwzględnimy możliwość późniejszej rozbudowy instalacji o dodatkowe urządzenia, unikniemy konieczności większych przeróbek. Prace instalacyjne powinien przeprowadzić elektryk z uprawnieniami, który właściwe wykonanie robót potwierdzi stosownym oświadczeniem.

Najpierw przyłącze

Instalacja elektryczna
(fot. Ospel)
Dostarczanie energii elektrycznej z sieci odbywa się poprzez przyłącze, o wykonanie którego musimy wystąpić do miejscowego zakładu energetycznego. We wniosku określamy rodzaj przyłącza (stałe czy tymczasowe), sposób prowadzenia (napowietrzne lub kablowe) i zapotrzebowanie na moc elektryczną. Najczęściej przyłączenie do sieci załatwia się przed rozpoczęciem budowy domu, przy czym najlepiej wystąpić o tzw. przyłącze docelowe, zakończone skrzynką, umieszczoną w linii ogrodzenia, z doprowadzonym kablem zasilającym.

 

Parametry przyłącza, a więc liczba faz i moc, powinny być dostosowane do sposobu użytkowania domu. W typowych warunkach, moc umowna potrzebna do zasilania domu jednorodzinnego wynosi 9–16 kW (niekiedy może być ona ograniczona obciążeniem istniejącej sieci elektroenergetycznej). Na czas budowy możemy wystąpić o inne warunki korzystania z energii elektrycznej (np. o mniejszą moc) i podłączyć tzw. rozdzielnicę budowlaną. Po wybudowaniu domu, z przyłącza wyprowadzana jest kablem wewnętrzna linia zasilająca (wlz), doprowadzająca prąd do rozdzielnicy głównej.

Lokalizacja elementów instalacji

Montaż wewnętrznej instalacji elektrycznej wykonuje się na etapie stanu surowego zamkniętego, rozpoczynając od ustalenia lokalizacji rozdzielnicy, punktów oświetleniowych i łączników, gniazd oraz miejsc podłączenia stałych urządzeń elektrycznych (pralki, lodówki czy kuchenki). Lokalizację tych elementów najlepiej zaznaczyć kredą na ścianach i sufitach. Przy bardziej rozbudowanym okablowaniu, warto również w poszczególnych miejscach nakleić kartki z opisem funkcji danego elementu. Nie można też zapomnieć o ustaleniu przebiegu przewodów innych instalacji (np. antenowej, komputerowej, alarmowej), choć niektóre z nich można zastąpić łączami bezprzewodowymi.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".