Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Markizy

Lato w pełni. Słoneczne, upalne dni cieszą szczególnie podczas urlopu. Czasem jednak nadmiar słońca bywa uciążliwy nie tylko na tarasie, ale również w domu, bowiem promienie słońca, wpadające przez okna w trakcie dnia, nadmiernie nagrzewają pomieszczenia. Pół biedy, jeśli mamy klimatyzację, gorzej, gdy jej brak. Sposobem na dozowanie ilości słońca są markizy, które nie tylko zapewnią przyjemny cień na tarasie podczas picia porannej kawy czy garden party, ale również ograniczą nagrzewanie się pomieszczeń w domu.

Markizy
(fot. Somfy)
Zanim kupimy markizy, warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferują producenci by wybrać odpowiedni typ, materiał, z jakiego będzie wykonane poszycie, dopasować rozmiar markizy do wielkości tarasu i fachowo ją zamontować. Warto pamiętać również o tym, że montaż nie zawsze jest prosty. Najtrudniej przymocować markizę do ściany z grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej, jest to jednak możliwe. Wymaga jednak wiedzy i specjalnych kotew. Markiza składa się z aluminiowej konstrukcji i zbrojonego poszycia z akrylu lub PVC. Rura nawojowa i ramiona są połączone z belką mocującą. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Wewnątrz ramion umieszczone są sprężyny, które pociągane łańcuchem lub linką stalową, składają i rozkładają markizę.

Z kasetą czy bez?

W zależności od tego, jak zamontowana jest rura, na którą zwija się materiał, można wybrać spośród trzech typów markiz:

 

bezkasetowa – z daszkiem osłaniającym wałek z tkaniną;

 

w półkasecie – markiza nie zwija się do końca, tylko pozostaje wysunięta na 2–3 cm;

 

w pełnej kasecie – po zwinięciu markizy w szczelnej kasecie zostają zamknięte rura nawojowa, tkanina oraz składane ramiona. Daszek oraz kaseta zazwyczaj są z aluminium. Nawet zwinięta, markiza cały czas narażona jest na działanie czynników zewnętrznych: deszczu, słońca, wiatru, śniegu.

 

Dlatego markizę nieosłoniętą, bez kasety, należy montować pod zadaszeniem, np. pod okapem dachu. Warto również zwrócić uwagę na jej mocowanie i wybrać taki model, który po sezonie łatwo będzie można zdemontować. Markiza bezkasetowa będzie również najtańsza.

 

Markizę najlepiej kupić w firmie, która przyjedzie na miejsce i dobierze jej rodzaj oraz wymiary do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chcemy zacienić.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".