Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja centralnego odkurzania

Instalacja centralnego odkurzania to sieć rur ukrytych w ścianach, połączonych z gniazdami ssawnymi zamontowanymi w pomieszczeniach. System zasilany jest przez jednostkę centralną, czyli odkurzacz dużej mocy ulokowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Instalacja jest bardzo prosta, obecnie też coraz tańsza. Ponadto można ją rozłożyć na dwa etapy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zestawu, warto poznać typy jednostek centralnych, rodzaje filtracji oraz tajniki montażu.

Instalacja centralnego odkurzania
(fot. Beam)
Na naszym rynku możemy znaleźć szeroką ofertę odkurzaczy centralnych. Różnią się one nie tylko ceną, ale i mocą, rodzajem filtracji i przeznaczeniem.

Rodzaje jednostek centralnych

Większość dostępnych odkurzaczy to jednostki centralne tzw. kompaktowe, oznacza to, że wszystkie elementy wyposażenia, tj. silnik, filtry i zbiornik na zanieczyszczenia, znajdują się w jednej obudowie. Są to jednostki łatwe w obsłudze i nie zajmują wiele miejsca w garażu, czy też pomieszczeniu gospodarczym.

 

Jednostki centralne typu split to modele o rozdzielonej konstrukcji, tzn. że silnik umieszczony jest w osobnej obudowie i oddzielony od reszty elementów urządzenia, w tym od separatora zanieczyszczeń. Specyficzny sposób pracy ma odkurzacz centralny wodny. Jego działanie polega na tym, że zanieczyszczenia przesyłane rurociągiem tuż przed jednostką centralną są zraszane wodą (do tego celu montuje się specjalny trójnik z dyszą) i w takiej postaci dostają się do zbiornika odkurzacza.

 

Gdy zbiornik jest pełny, odkurzacz automatycznie otwiera zawór i spuszcza płynną zawartość do kanalizacji. Jest to jednak droższe rozwiązanie i polecane szczególnie w bardzo dużych domach i rezydencjach, w których np. znajduje się basen. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, tym odkurzaczem można zbierać wodę. Główną zaletą takiego urządzenia jest to, że użytkownik nie musi wymieniać worków

 

ani opróżniać pojemnika z zanieczyszczeniami. Ponadto, jednostka centralna z separatorem wodnym może służyć do sprzątania wody, a także innych zanieczyszczeń, których nie można usunąć zwykłym odkurzaczem centralnym.

 

Warto zaznaczyć, że znaczna większość modeli o zastosowaniu domowym, to jednostki jednodostępowe. Co to oznacza? Ten parametr mówi nam o tym, że odkurzacza centralnego może używać tylko jedna osoba. Na rynku są dostępne również modele z tzw. wielodostępem, gdzie naraz może sprzątać do kilku osób. Są to odkurzacze centralne przemysłowe, przeznaczone do pensjonatów, hoteli, biur czy fabryk, a ich cena jest do kilkunastu razy większa, niż odkurzacza domowego.

 

Monika Stypińska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".