Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki

Po zakończeniu budowy domu zwykle zaczynamy porządkować jego najbliższe otoczenie. Przeważnie zaczynamy od utwardzenia podjazdu, wykonania chodnika łączącego furtkę z drzwiami wejściowymi, zrobienia tarasów i ścieżek prowadzących do ogrodu. Podpowiadamy, jakich materiałów użyć, aby nawierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie naszego budynku były funkcjonalne i estetyczne.

Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki
(fot. Semmelrock)
Zanim zaczniemy utwardzanie przydomowych ciągów komunikacyjnych, należy dokładnie zaplanować wielkość podjazdu, położenie i szerokość wiodącego do drzwi wejściowych chodnika oraz ustalić przebieg ścieżek ogrodowych. Jeśli planujemy wykonanie przy domu tarasu, również warto określić jego wielkość i zdecydować się na technologię, w jakiej zostanie zbudowany. W sytuacji, gdy nasz dom znajduje się na niewielkiej działce, korzystne jest ograniczenie się tylko do wybrukowania podjazdu i chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Gdy mamy większą posesję, warto rozważyć poprowadzenie chodnika, łączącego dom z częścią ogrodową, warzywnikiem, altaną czy miejscem na grill.

 

Jeśli mamy dużo miejsca, między wjazdem na posesję i garażem przydaje się szeroki podjazd, ułatwiający manewrowanie. Z jego boku można utwardzić też kilka stanowisk parkingowych dla gości.

Kształt i szerokość utwardzonych nawierzchni

Utwardzony podjazd do garażu powinien mieć co najmniej 3 m szerokości i, najlepiej, nie mniej niż 6 m długości. Oczywiście, wiele zależy tu od wielkości działki i odległości między bramą wjazdową a garażową. Jeśli mamy dużo miejsca, podjazd można zaplanować szerszy, poprowadzić go po łuku, a także wygospodarować miejsce na zatoczkę lub rondo, co bardzo ułatwia manewrowanie. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe stanowiska parkingowe, należy pamiętać, aby każde z nich miało wymiary 2,5 x 5 m. Chodnik prowadzący od furtki do drzwi wejściowych winien przebiegać po linii prostej. Aby był wygodny, trzeba przyjąć jako szerokość 1,2–1,5 m. Ścieżki łączące dom z ogrodem mogą być proste albo faliste. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszego gustu i charakteru ogrodu. Należy jednak pamiętać, że układanie ścieżek o nieregularnych kształtach jest o wiele bardziej pracochłonne. Szerokość ścieżek w ogrodzie nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".