Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Baterie

Wybierając baterię kuchenną, warto rozważyć zakup modelu oferującego, oprócz dobrej jakości i estetycznego wyglądu, dodatkowe funkcje, które ułatwią nam codzienną pracę. Szczególnie praktyczna jest wyciągana wylewka, przydatna w myciu dużych garnków, a także, gdy zlewozmywak znajduje się pod oknem – bateria z możliwością wyjęcia na blat.

Baterie
(fot. Hansgrohe)
Kupując baterię zlewozmywakową, powinniśmy pamiętać, że będzie intensywnie eksploatowana, a więc każda jej wada szybko wyjdzie na jaw i stanie się zmorą, z drugiej zaś strony – każdą zaletę doceniać będziemy codziennie. Aby wiedzieć, czego potrzebujemy, warto poznać funkcje, którymi poszczególne modele mogą różnić się między sobą.

Na sztorc czy na ścianie?

Najpopularniejsze niegdyś baterie ścienne obecnie są coraz rzadziej wybierane. Podstawową przyczyną nie są jednak względy estetyczne ani ergonomia użytkowania, a dość kłopotliwy montaż. Baterie naścienne łączy się bezpośrednio z rurami biegnącymi w ścianie. Trzeba więc wcześniej bardzo dokładnie wyznaczyć miejsce na zlew.

 

Dlatego właśnie, obecnie najchętniej wybierane są baterie stojące – montowane pionowo w otworach (jednym lub wielu, w zależności od konstrukcji) zlewozmywaka lub blatu i to na nich właśnie skupimy się w tym artykule. Instalacja takich urządzeń jest prosta nie tylko dlatego, że można wykonać ją niezależnie od innych prac wykończeniowych, lecz także dzięki temu, iż bateria nie musi znajdować się idealnie w miejscu przebiegu rur – wodę można doprowadzić do niej za pomocą elastycznych wężyków.

 

Trwalsze połączenie „na sztywno”, oczywiście, również jest możliwe. Powinniśmy pamiętać, że jeśli baterię będziemy chcieli zamontować w blacie o znacznej grubości, musimy najpierw sprawdzić, czy na pewno jest to możliwe – większość producentów informuje o tym parametrem „maksymalna grubość montażu”.

Jak działa bateria?

Podstawowym zadaniem baterii kuchennej jest umożliwienie regulacji intensywności i temperatury strumienia wody, jaki wylatuje przez nią z instalacji wodnej. W tym celu wykorzystuje się jedną lub dwie głowice, czyli regulatory przepływu wody, które przepuszczają takie strumienie wody ciepłej i zimnej, jakie bezpośrednio lub pośrednio ustawimy. Od jakości zastosowanej głowicy zależy w dużej mierze trwałość i szczelność całego urządzenia, a także, o czym warto wiedzieć, głośność jego pracy – niektóre głowice są specjalnie wyciszane (klasy głośności baterii wg normy ISO 3822: klasa I (najlepsza), potem II, wreszcie U – bateria nieklasyfikowana).

 

Ze względu na budowę, wyróżniamy głowice mieszakowe, suwakowe (grzybkowe) i termostatyczne.

 

Każdy z typów związany jest ze sposobem ustawiania natężenia i temperatury strumienia.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze