Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pilarki, kosiarki, odkurzacze do liści, urządzenia do sprzątania

Dawniej narzędzia ogrodnicze wytwarzano z tradycyjnych, ciężkich materiałów – stali i drewna, nie przykładając specjalnej uwagi do ich wagi, ergonomicznego kształtu i wyglądu. Dziś, podczas projektowania i produkcji narzędzi do ogrodu i domu, liczy się dosłownie wszystko. Materiał, kształt, wygląd, nie wspominając o użytej technologii – muszą gwarantować łatwą obsługę i komfort użytkowania.

Pilarki, kosiarki, odkurzacze do liści, urządzenia do sprzątania
(fot. Black&Decker)
Współcześni nabywcy stają się coraz bardziej wymagający, szukając narzędzi potrafiących maksymalnie skrócić i ułatwić im pracę. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia, w tym prac w ogrodzie i wokół domu. I mają w czym wybierać!

Narzędzia do cięcia

Ręczne
Sekatory. Nawet w małych ogrodach do pielęgnacji roślin potrzeba kilku rodzajów sekatorów. Do wycinania cienkich pędów służą sekatory jednoręczne, natomiast do wycinania grubszych i trudno dostępnych gałęzi, sekatory dwuręczne. Narzędzia ręczne mają krótkie uchwyty wykonane ze stali, lekkiego aluminium bądź wzmocnionego włóknami szklanymi, wytrzymałego tworzywa sztucznego. Rękojeści sekatorów dwuręcznych są dłuższe (modele typu tukan), dzięki czemu posługiwanie się nimi nie wymaga używania dużej siły i łatwiej sięga się do wyżej położonej gałęzi. Rączki, w zależności od jakości narzędzia, pokryte są warstwą winylu, izolującą przed zimnem metalu, albo antypoślizgowym porowatym tworzywem sztucznym.

 

Dodatkowo producenci zaopatrują rękojeści w gumowe odbojniki, które niwelują drgania. Najważniejszym elementem sekatorów są ostrza. Tańsze sekatory mają ostrza z hartowanej stali, droższe natomiast – ze stali pokrytej teflonem (teflon zmniejsza tarcie, a więc ułatwia pracę narzędziem). Ostrza sekatorów zazwyczaj mocowane są śrubą, która umożliwia regulowanie ich docisku. Śrubę, która luzuje się podczas użytkowania, należy tak przykręcać, by ostrza chodziły lekko, ale jednocześnie przylegały do siebie.

 

W ogromnej gamie sekatorów wyróżnia się dwa podstawowe typy: jednoostrzowe i dwuostrzowe. W przeciwieństwie do sekatorów dwuostrzowych, działających jak zwykłe nożyce, pierwsze mają tylko jeden nóż tnący, nazywany stalnicą. Do grupy jednoostrzowych zalicza się sekatory kowadełkowe, w których stalnicę zastępuje płaska płytka podporowa, umożliwiająca wykonanie bardzo równego i gładkiego cięcia. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowotności roślin (jeśli rana po cięciu nie jest gładka, tylko poszarpana, mogą się w nią wdać choroby grzybowe).

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".