Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

W naszym klimacie największym problemem jest ogromna dysproporcja w intensywności nasłonecznienia latem i zimą. A to właśnie w chłodnych miesiącach potrzebujemy najwięcej energii. Instalację solarną trzeba więc zbudować tak, by dawała wyraźne korzyści przynajmniej wiosną i jesienią, a w środku lata nie przysparzała kłopotów z odbiorem nadmiaru ciepła.

Energia słoneczna jest czysta i przynajmniej w skali globalnej jej ilość wielokrotnie przewyższa nasze potrzeby. Jednak w praktyce niełatwo ją wykorzystać. Sposobów jej pozyskania jest kilka, możliwości zastosowania także. Przede wszystkim musimy zdecydować, co chcemy osiągnąć. Od tego zależy wielkość i konfiguracja instalacji.

Ciepła woda użytkowa

Najczęściej kolektory w domu jednorodzinnym służą tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej w okresie od wiosny do jesieni. W naszym klimacie to wariant najprostszy i najtańszy w realizacji.

 

W domu energooszczędnym takie rozwiązanie jest również uzasadnione. Być może nawet bardziej niż w standardowym. Wszystko dlatego, że jako energooszczędny rozumiemy zwykle dom, z którego niewiele ciepła ucieka do otoczenia – przez przegrody zewnętrzne i wentylację. Te straty możemy obniżyć. A co ze zużyciem energii na przygotowanie c.w.u.? Ano zostaje takie samo, niezależnie od ciepłochronności budynku. Ilość zużywanej wody zależy od liczby mieszkańców oraz ich nawyków. To, jak dobrze ociepliliśmy ściany niczego nie zmienia. W efekcie w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło na cele grzewcze, jego zużycie na przygotowanie c.w.u. staje się znacznie bardziej odczuwalne, niż w budynkach standardowych. Choć w wartościach bezwzględnych jest oczywiście takie samo.

 

Rozważmy prosty przykład budynku docieplonego do standardu pasywnego, czyli zużywającego na ogrzewanie jedynie 15 kWh/m2 rocznie. W domu 150 m2 daje to zaledwie 2250 kWh zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".