Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Różnorodność typów ogrodzeń i materiałów do ich wykonania nie ułatwia wyboru, tym bardziej, że poszczególne surowce można ze sobą łączyć – zatem ilość kombinacji jest ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. Mur pełny z kamienia, cegieł lub pustaków ochroni przed hałasem, kurzem i uciążliwym sąsiedztwem, aby jednak nie wyglądał zbyt przytłaczająco można ozdobić go roślinnością pnącą. Jeśli natomiast otoczenie domu jest ciche i ładne, nie warto go zasłaniać – wybierzmy wtedy ogrodzenie lekkie, ażurowe.

Ogrodzenie przede wszystkim powinno komponować się z ogrodem i stylem domu oraz zapewniać jego mieszkańcom pożądaną dozę prywatności. Mentalność polskich inwestorów oraz dość niskie poczucie bezpieczeństwa powodują, że ogrodzenia w naszym kraju nie należą do niskich. Najczęściej są wysokości od 1,5 do 2 metrów (w ekstremalnych przypadkach nawet więcej).

Ogrodzenia pełne

Tych nie widuje się zbyt często, głównie ze względów estetycznych i finansowych. Żeby ogrodzenie pełne wyglądało ładnie, powinno być wymurowane z cegieł ceramicznych, lub bloczków, które następnie zostaną otynkowane lub obłożone efektowną okładziną (płytkami klinkierowymi, silikatowymi lub kamiennymi) bądź z cegieł klinkierowych, których nie trzeba wykańczać, ale są dość drogie. Przy średniej wielkości działce (np. 1000 m2) wykonanie takiego ogrodzenia staje się kosztowne, gdyż trzeba uwzględnić nie tylko materiał murowy, ale też spore ilości zaprawy, surowiec wykończeniowy oraz pokaźne ilości betonu do wylania stabilnych fundamentów.

 

Z czego zatem można wznieść trwały i szczelny mur ogrodzeniowy?
- Z kamienia – tutaj nadaje się praktycznie każdy jego rodzaj, szczególnie dekoracyjnie wyglądają piaskowce i wapienie, ale niestety szybko erodują, a w cienistych miejscach będą porastać glonami. Z kolei bardzo urokliwie wyglądają płoty z kamieni polnych, nadają one posesji swojskiego klimatu, ale trzeba pamiętać, że taki mur jest bardzo ciężki nie tylko fizycznie, ale i wizualnie – szczególnie na niewielkich działkach;

 

- Z cegieł ceramicznych, silikatowych albo klinkierowych – zwykłe (ceramiczne) wyglądają równie sielsko, jak kamień polny, jednak pod wpływem warunków atmosferycznych szybko murszeją, dlatego zaleca się ich osłonięcie, np. poprzez otynkowanie. Cegły silikatowe po zaimpregnowaniu nie są wrażliwe na zmiany pogody, dostępne są w kilku barwach i o różnej fakturze powierzchni – gładka, łupana, młotkowana. Do najodporniejszych należą za to cegły klinkierowe, ale by na takim murze nie występowały wykwity solne, do murowania trzeba stosować specjalne zaprawy. Klinkier oferowany jest w bardzo szerokiej palecie barw (również cieniowanych) i faktur (gładki, łupany, zdobiony lub ręcznie formowany) – wybór jest ogromny;

Monika Dąbrowska
fot. Polagros

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".