Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe

Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.

Nowoczesny sprzęt do pracy w ogrodzie jest dopracowany pod każdym względem – wyglądu, trwałości, prostoty obsługi (bez względu na stopień skomplikowania technologicznego). Do wyboru mamy dziś wiele specjalistycznych urządzeń. Kiedy już je nabędziemy, pamiętajmy o przechowywaniu sprzętu pod zadaszeniem, najlepiej w domku na narzędzia. Często bowiem wykorzystujemy w tym celu część garażu, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem (prędzej czy później któreś z narzędzi może uszkodzić karoserię samochodu lub przebić oponę).

Pilarka elektryczna czy spalinowa?

Za pomocą pilarki łańcuchowej szybko przytniemy drzewa w sadzie i potniemy drewno kominkowe na polana. Urządzenia z napędem elektrycznym są przede wszystkim tańsze i lżejsze niż spalinowe (do 4 kg). Nie emitują spalin i są zawsze gotowe do użytku. Moc pilarek przeznaczonych do prac w domu i ogrodzie mieści się w przedziale 1,3–2 kW. Niestety, przewód elektryczny plącze się pod nogami, a jego długość wyznacza zasięg urządzenia. Najmniejsze pilarki spalinowe mają natomiast dwusuwowy silnik o mocy 1,5–3 kW. Są głośniejsze i cięższe (do wagi silnika dochodzi ciężar metalowej, a nie plastikowej, obudowy). Choć zapewniają swobodne manewrowanie, bez ograniczającego ruchy przewodu, to niestety mocno wibrują w rękach. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma funkcję redukcji drgań oraz jakie jest zużycie paliwa i emisja spalin.

 

Zarówno w przypadku pilarek elektrycznych, jak i spalinowych, przed zakupem warto sprawdzić, ile kosztuje nowy łańcuch i jak się go napina. Przy sporadycznym używaniu sprzętu, mniej istotna jest długość prowadnicy – wystarczy 35–40 cm. Przy częstym korzystaniu, dobrze jest kupić ostrzałkę do łańcucha.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".