Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród na ściernisku

Ściernisko, czyli pozostałość po polu z żytem, Jola przemieniła w kwitnący ogród. Na piaszczystym kwaśnym gruncie najlepiej rosną rośliny wrzosowate i iglaste. W rozległym ogrodzie są liczne miejsca do wypoczynku.

Jola kupiła tę działkę przypadkiem. To jej koleżanka szukała działki pod Warszawą, a Jola tylko towarzyszyła w tych poszukiwaniach. Kiedy jednak zobaczyła to miejsce w starej podwarszawskiej miejscowości, po prostu się zakochała. Z trzech stron otaczało go pole z żytem, a z czwartej lasek. Nabyła dwie sąsiadujące z sobą działki, po 900 m2 każda. Nieco później dokupiła kolejną, by powiększyć przestrzeń do 2700 m2. Początkowo traktowała ziemię typowo rekreacyjnie.

 

Przyjeżdżała tu w letnie weekendy, próbując – przy okazji czynnego wypoczynku okiełznać swoją część ścierniska. Na piaszczystej ziemi, VI klasy, już 15 lat temu pojawiły się pierwsze rośliny ozdobne, później altanka z sypialnianym stryszkiem, a w końcu prawdziwy całoroczny dom z bali. W ten sposób 5 lat temu Jola dołączyła do grona ludzi, którzy wyprowadzili się na stałe z Warszawy. Tyle tylko, że Jola wcześniej tego nie planowała. Po prostu kierowała się chwilą. I nie żałuje.

Szeroko pojęte wrzosowisko

Właścicielka samodzielnie projektowała ogród i, choć posesja jest rozległa, nie poległa na tym trudnym polu.

 

Spacerując po okolicy, zaglądałam do cudzych ogrodów i bacznie obserwowałam, które rośliny najlepiej wyglądają, – mówi. – To był klucz do moich pierwszych aranżacji. Z biegiem lat i nabywanego doświadczenia ogrodniczego, wzbogaciłam je roślinami, które mi się podobały, a niekoniecznie nadawały się do środowiska posesji. Nie jest ich dużo i nie zdominowały ogrodu, a ja cieszę się, że je mam przy moim nowym domu. Na ubogiej piaszczystej ziemi o kwaśnym odczynie pH najlepiej rosną wszelkie rośliny wrzosowate, dlatego założyłam szeroko pojęte wrzosowisko.

 

Oprócz wrzosów i wrzośców, dużo tu azalii i różaneczników, są pierisy i kiścienie. Mam też borówki amerykańskie, wymagające kwaśnego podłoża, które dostarczają mi smacznych owoców. Ale chyba najbardziej czekam na moment, kiedy zakwitają hortensje. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych odmian hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata), które nie marzną i bardzo spektakularnie wyglądają. Najpierw długo dekorują obfitymi kwiatostanami ogród, a potem dom, bo robię z nich suche bukiety.

 

Ponieważ wrzosowate kwitną głównie wiosną i jesienią, w ogrodzie zastosowałam różnorodne odporne krzewy liściaste o czerwonych i żółtych liściach, m.in. perukowce, klony. Doskonale urozmaicają monotonną zieloną szatę roślinną. Posadziłam je tak, by ogród we frontalnej części miał ciepłą żółto-pomarańczowo-czerwoną kolorystykę, natomiast w strefie wypoczynkowej chłodniejszą – szaro-niebieską, bordową, różową i fioletową. Są tu czerwonolistne perukowce, buki, brzoza oraz byliny: jeżówki, liliowce, powojniki, krwawnice. Chciałam nimi przede wszystkim ożywić trochę zbyt ciężkie w formie drzewa iglaste, które też posadziłam z myślą o większej prywatności i ochronie ogrodu przed wiatrami.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".