Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odnowienie elewacji, ocieplenie budynku

Każda elewacja po kilku lub kilkunastu latach wymaga remontu. Jeśli dom jest ocieplony i otynkowany, często wystarczy umyć ściany i ponownie je pomalować. Jeśli budynek nie ma odpowiedniej izolacji termicznej, przede wszystkim trzeba go ocieplić.

 

Zakres planowanych prac

Średnio elewacja wymaga odnowienia po maks. 10 latach. Stopień jej zabrudzenia zależy od wielu czynników:

 

rodzaju jej wykończenia;
usytuowania budynku względem stron świata;
liczby i rodzaju drzew rosnących wokół;
zanieczyszczeń powietrza, spowodowanych przez pobliskie zakłady przemysłowe czy chociażby domy sąsiadów opalane węglem.

 

Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga – oprócz poprawy estetyki elewacji – również jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych 20–30 lat temu, kiedy maksymalna dopuszczalna izolacyjność cieplna była dużo wyższa, niż obecnie. Według przepisów obowiązujących od stycznia 2014 r. wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U nie może przekraczać 0,25 W/(m2•K). Dla porównania, na przykład w 1983 r. wartość ta była trzykrotnie wyższa i wynosiła 0,75. Remontując dom, warto więc dążyć do uzyskania aktualnie obowiązujących standardów, mających na celu oszczędzanie energii w dużo większym stopniu, niż to było w latach minionych, bo poprawa izolacyjności ścian to przede wszystkim cieplejszy dom i znacząco niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Nie wystarczy jednak przykleić 10 albo 15 cm styropianu czy wełny. Aby termomodernizacja była inwestycją opłacalną, warto do niej się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być zlecenie wykonania badania termowizyjnego budynku, wykrywającego miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła i które w związku z tym wymagają modernizacji w pierwszej kolejności. Najczęściej okazuje się, że niezbędna jest przede wszystkim wymiana okien, a potem ocieplenie budynku. Kolejny krok to audyt energetyczny, określający aktualne straty ciepła. Specjalista sporządzi projekt, w którym dobierze optymalną grubość ocieplenia nowej elewacji.

 

Ponadto fachowiec musi sprawdzić stan ścian zewnętrznych, czy dochodzi w nich do kondensacji pary wodnej, czy nie są zawilgocone i w razie konieczności zaplanować renowację, umożliwiającą usunięcie nadmiaru wilgoci i osuszenie ścian. Ważne jest i to, jakie materiały zostaną zastosowane, i jaki będzie układ grubości poszczególnych warstw.

Joanna Dąbrowska
fot. Tytan

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".