Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa ogrodu zimowego

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Można urządzić w nim pomieszczenie, którego brak nam szczególnie doskwiera.


Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. A zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletną praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. Określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki – wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca. Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno- zimowym chłodem.

Krok 2. Dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo. Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziaływują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20–45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu. Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami.

 

Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu. Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin.

 

Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu. Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Emilia Rosłaniec
fot. Ogrody Kacperski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".