Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Okno idealne doskonale tłumi hałas, utrudnia włamanie, ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz i jednocześnie pozyskuje je ze słońca. Czy sprzedawcy oferują takie okna i czy wszystkie te cechy dla każdego kupującego są niezbędne?


Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Wybór okien powinniśmy dostosowywać do indywidualnych wymagań. To właśnie sprecyzowanie potrzeb i dostosowanie do nich zakupu opłaci się najbardziej. Podpowiadamy, jakie rozwiązania oferuje rynek i na co zwracać szczególną uwagę, wybierając stolarkę dla siebie.

Energooszczędność

Najważniejszym parametrem okien, decydującym bowiem w dużej mierze o wysokości rachunków za ogrzewanie, jest jego izolacyjność cieplna. O tej właściwości informuje współczynnik przenikania ciepła Uw (wyrażony w W/(m2•K)). Im jego wartość jest mniejsza, tym izolacyjność cieplna lepsza. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia 2014 r. przepisami, współczynnik Uw dla okien nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2•K). Na rynku oferowane są też modele o znacznie niższym współczynniku, równym nawet 0,5, ale takie okna są drogie i opłacalne jedynie w domach pasywnych.

 

W większości domów jednorodzinnych budowanych zgodnie z zasadami energooszczędności, wystarczające będą okna o normowej wartości Uw (1,2–1,3). Obecnie okna o takiej ciepłochronności oferowane są jako standardowe, najczęściej dwuszybowe. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu energochłonności budynku, można rozważyć zakup okien trzyszybowych, o współczynniku przenikania ciepła 1–1,1. Na takie okna warto się zdecydować w przypadku dużych przeszkleń okien tarasowych. Niestety trzeba wiedzieć, że będą znacznie cięższe od dwuszybowych, wymagać będą więc zastosowania innych okuć. Zapłacimy za nie o 20–30% więcej, niż za standardowe.

 

Ponadto warto wiedzieć, że im mniej okno ma skrzydeł, czyli im mniej podziałów, tym ma lepsze właściwości izolacyjne, bowiem profil ma znacznie gorsze właściwości termoizolacyjne niż pakiet szybowy.

 

Uwaga! Wybierając okna warto upewnić się, czy podawana przez sprzedawcę wartość współczynnika przenikania ciepła dotyczy całego okna. Zdarza się bowiem, że nie jest to precyzyjnie określone, a niski współczynnik dotyczy jedynie szyb, które mają lepsze właściwości ciepłochronne niż całe okno.

 

Często współczynnik Uw jest podawany dla tzw. okna referencyjnego (zwykle jednoskrzydłowego 1,23 × 1,48 m), a nie naszego o odmiennych wymiarach i podziałach.

Emilia Rosłaniec
fot. Inoutic Deceuninck

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".