Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.


Każdy myślący o budowie własnego domu powinien spojrzeć na inwestycję całościowo i w koncepcji architektury budynku uwzględnić pasujące do niej ogrodzenie. W przypadku pustych parceli, zwykle ich ostateczne ogrodzenie odkładane jest na później, wszak to spory koszt, a w trakcie budowy liczy się każdy grosz. Ponieważ plac budowy musi być ogrodzony, na początku część inwestorów decyduje się na najtańsze rozwiązanie, czyli siatkę, a dopiero po przeprowadzce i wykończeniu domu inwestuje w bardziej okazałe i trwałe przesłony. Wariant tymczasowy jest wart rozważenia, szczególnie na niedużych działkach, na które wjazd samochodów dostawczym może być utrudniony. Wówczas najlepiej frontowy fragment pozostawić jako tymczasowy, z dwoma szerokimi wjazdami dla samochodów ciężarowych. Docelowe ogrodzenie podczas budowy można łatwo uszkodzić właśnie podczas transportu materiałów budowlanych.

 

Do wyboru jest sporo rozwiązań, dlatego o pomoc warto poprosić architekta, projektującego dom. To da pewność, że ogrodzenie będzie harmonizowało z budynkiem. Zanim jednak zlecimy wykonanie projektu, powinniśmy zastanowić się, jaki typ przesłony będzie nam potrzebny. Ogrodzenie pełne zapewni większą kameralność, lepiej sprawdzi się w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy przy piaszczystej lub żwirowej drodze – ochroni przed hałasem, spalinami, kurzem i błotem z ulicy. Pamiętać należy jednak, że szczególnie latem w małym ogrodzie otoczonym szczelną osłoną może być bardzo duszno.

 

Częściej na ogrodzenie ażurowe lub z miejscowymi prześwitami, zdecydują się natomiast mieszkańcy, spokojnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Ponadto, jeśli nasz ogród będzie widać z ulicy, ewentualny złodziej nie będzie się czuł w nim bezpiecznie.

Joanna Dąbrowska
fot. Redhen

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".