Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Estetyczne gniazda i łączniki

Łączniki instalacyjne i gniazda wtykowe coraz częściej pełnią w domu nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Dlatego należy dobierać je i rozmieszczać w taki sposób, aby zapewniały wygodę domownikom, przy okazji wpisując się w charakter poszczególnych pomieszczeń. Dawniej na wygląd włączników czy gniazd nie zwracano tyle uwagi co dzisiaj. Wystarczyło, że były funkcjonalne, umożliwiały zapalenie światła, czy podłączenie urządzenia zasilanego energią elektryczną. Dziś muszą także dobrze wyglądać. Doskonale rozumieją to producenci, proponując coraz to nowe, bardziej oryginalne linie osprzętu elektroinstalacyjnego, różniące się nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale także rodzajem zastosowanych do ich produkcji materiałów.

Modnie, czyli z głową

Zanim zaczniemy wybierać poszczególne modele gniazd i łączników, najpierw powinniśmy szczegółowo rozplanować całą instalację elektryczną, którą najlepiej jest rozprowadzić przed wykończeniem ścian. Przed przystąpieniem do projektowania, dobrze jest poznać podstawowe zasady dotyczące rozmieszczania w pomieszczeniach łączników instalacyjnych. Dziś w domach czy mieszkaniach montuje się przede wszystkim osprzęt podtynkowy – puszka instalacyjna, w której znajdzie się później mechanizm łącznika jest schowana w ścianie, a na zewnątrz widoczny jest tylko dekoracyjny panel w postaci ramki i elementu centralnego. Osprzęt natynkowy, który nie wymaga wcześniejszego umie szczania w ścianie puszek, bardziej wystaje, nie jest tak estetyczny i dlatego znajduje zastosowanie w mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach gospodarczych, a także w piwnicach, garażach, spiżarniach, pralniach, kotłowniach, na strychach.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".