Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Murowany z pełnym piętrem

Architekturę domu Moniki i Maćka autor projektu określił jako nowoczesny styl klasyczny. Elegancka, geometryczna bryła z dwoma pełnymi kondygnacjami i spójnymi elementami architektonicznymi na zewnątrz została starannie dopasowana do funkcji użytkowych we wnętrzach.


Właściciele najpierw mieszkali w domu z drewnianą konstrukcją szkieletową, który Maciek postawił zanim poznał Monikę. Choć budynek miał pow. 190 m2 i ergonomiczny układ wnętrz, postawili na sąsiedniej działce nowy. Powód był prosty – tym razem chcieli wspólnie zaprojektować rodzinną siedzibę, dopasowując ją w detalach do potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. Priorytetem był murowany dobrze oświetlony dom w nowoczesnym stylu i z pełnym piętrem.

Obok poprzedniego domu

Kiedy zapadła decyzja o wyprowadzeniu się z domu szkieletowego, właściciele rozważali osiedlenie się na przedmieściach miasta, w którym pracują. Szybko wycofali się z tego zamysłu, doceniając dobre kontakty z sąsiadami i lokalizację drugiej działki, która przylega do tej, na której dotąd mieszkali. Po jej zakupie w 2007 r. (za 170 000 zł) Maciek proponował żonie, żeby połączyć działki, powiększając ogród przy domu szkieletowym, lecz Monika nie widziała w tym sensu ze względu na bardziej uciążliwą opiekę. Pustą parcelę zabudowali po trzech latach.

 

Zaletą parceli jest położenie na terenie dobrze uzbrojonym w media – opowiada Monika. – Podczas wznoszenia nowego domu mogliśmy w miarę tanio przyłączyć go do sieci elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej. Wywierciliśmy własną studnię, lecz kiedy rozbudowano sieć wodociągu, obligatoryjnie musieliśmy opłacić jej wejście na posesję. Uzdatniamy wodę ze studni, więc tę sieciową na razie traktujemy jako rezerwową. Wadą działki jest nieoptymalny układ w strony świata – główne kierunki położone się w jej narożnikach. Architekt, którego wybraliśmy do opracowania projektu domu, poradził sobie z tym układem, ukośnie ustawiając na niej budynek. Dzięki temu uzyskał możliwość modelowego oświetlenia najważniejszych pomieszczeń od strony wschodu, południa i zachodu.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".