Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy pragną komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną i trwałą bramę z napędem. Unika się wtedy ręcznej obsługi i moknięcia na deszczu podczas otwierania lub zamykania garażu. Wielu producentów i dystrybutorów proponuje kompleksową usługę: dobranie odpowiednich wrót i napędu wraz z montażem. Z takiej oferty skorzystała większość naszych Rozmówców i opowiedziała o doświadczeniach z eksploatacji bram.


Konkretny rodzaj bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można prawidłowo przygotować dla niej otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Wiedząc, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, łatwiej jest zadbać o stosowną izolację termiczną, a także o solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Można również z góry uwzględnić fakt, że bramy garażowe o niestandardowych wymiarach bywają droższe nawet o 20–50%, od tych z typowymi wymiarami.

JEDNA DUŻA, CZY DWIE MAŁE?

Obecnie najczęściej buduje się obszerne garaże z dwoma miejscami postojowymi. Jeśli w otworze wjazdowym nie muruje się słupa, powstaje jeden szeroki wjazd, który zamyka podwójna brama garażowa. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodne manewrowanie samochodami w obrębie garażu i na podjeździe. Brama o dużej powierzchni wymaga jednak zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona przez ciężar wrót).

Lilianna Jampolska
fot. Wiśniowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".