Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras drewniany

Drewniany taras dobrze wygląda zarówno przy domu nowoczesnym, jak i rustykalnym, znakomicie komponuje się z zielenią ogrodu i elementami małej architektury. Podczas upałów nie parzy w stopy, jest elegancki, estetyczny i ekologiczny. Aby służył nam latami, należy regularnie go konserwować. Jeśli nie mamy na to czasu, warto zastanowić się nad alternatywą w postaci desek z kompozytów.

Taras modny i wygodny

Tarasy z drewna nie dość, że są niezwykle uniwersalne, ładne, ciepłe i doskonale pasują do otoczenia, to dodatkowo ostatnio stały się modne. Wzięło się to stąd, że drewno jest materiałem naturalnym, o który trzeba wprawdzie odpowiednio zadbać, ale który potrafi się za to odwdzięczyć, przez lata ciesząc nasze oczy wspaniałym wyglądem.

 

Wielkość i umiejscowienie tarasu tak naprawdę powinno się planować już na etapie projektowania domu. Jeśli kupujemy gotowy projekt, również warto zwrócić uwagę na ten element. Należy zastanowić się, o jakiej porze dnia będziemy najczęściej z niego korzystać. Najbardziej nasłonecznione są tarasy znajdujące się od południa, one także najmocniej się nagrzewają, Z kolei podczas upałów, cień i odpoczynek znajdziemy na tarasach umiejscowionych od północy. Jeśli planujemy jadać na tarasie śniadania, warto usytuować go od wschodu, a jeśli kolacje – od zachodu. Można też umieścić taras na rogu budynku, wówczas słońce będzie operowało tam przez większą część dnia.

 

W praktyce tarasy najczęściej lokalizuje się z tyłu lub z boku domu. W ten sposób nie sąsiadują one bezpośrednio z ulicą czy śmietnikiem, stanowiąc jednocześnie naturalne połączenie z ogrodem. Często przy budynku znajduje się kilka tarasów. Nie powinny być one jednak zbyt małe. Aby ustawić stolik z krzesłami potrzeba przynajmniej 6 m2, aby ustawić większy stół – powinno to być minimum 10 m2. Wygodny taras musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego warto zadbać, żeby znajdował się możliwie blisko jadalni i kuchni oraz by prowadzące do niego drzwi łatwo i szeroko się otwierały. Tarasy drewniane buduje się na legarach, aby ułatwić odprowadzanie wody, odizolować drewno od wilgotnego podłoża oraz zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Deski stanowiące zewnętrzną powłokę tarasu mogą mieć różną długość, grubość i szerokość.

 

Mogą być też w rozmaity sposób wykończone. Gładkie elegancko wyglądają, ale mają tendencję do odkształcania się pod wpływem różnic temperatury (nie powinny być szersze niż 15 cm), a w deszczowy dzień lub zimą łatwiej się na nich poślizgnąć. Z kolei deski ryflowane lepiej odprowadzają wodę, mniej się paczą i zapewniają lepszą przyczepność, ale w rowkach zbierają się zatrzymujące wilgoć zanieczyszczenia. Jeśli regularnie się ich nie czyści, deski takie mogą łatwiej ulec erozji. Poza tym nie widać na nich rysunku słojów.

 

Taras drewniany może mieć regularny lub nieregularny kształt. Im jest on bardziej niestandardowy, tym więcej kosztuje jego realizacja. Jeśli chodzi o sposób wykończenia, to obecnie w modzie są prostota i minimalizm. Odchodzi się od ciężkich poręczy czy barierek oddzielających taras od ogrodu, stawiając raczej na gustowne dodatki i elementy małej architektury w postaci stylowych mebli czy donic z kwiatami.

Tomasz Wojciuk
fot. Benjamin Moore

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".