Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Docieplenie budynku

Większość budowanych przed laty domów nie spełnia aktualnych standardów dotyczących termoizolacyjności. Odbija się to nie tylko na komforcie mieszkania, ale ma także wpływ na koszty ogrzewania. Aby je ograniczyć, warto ocieplić ściany, dach i podłogi.


Prace remontowe związane z ociepleniem warto poprzedzić audytem energetycznym, który wykonują wyspecjalizowane firmy. Dzięki temu poznamy „słabe punkty” domu – miejsca, przez które ucieka ciepło. Ważnym elementem audytu jest badanie termowizyjne budynku, które polega na obserwowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego, emitowanego przez obiekt. Przeprowadza się je podczas sezonu grzewczego – różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15ºC.

 

Efektem takiego badania są termogramy, czyli zdjęcia przedstawiające rozkład temperatury w różnych barwach (najczęściej kolory ciemne pokazują niskie, a jaśniejsze – wyższe jej wartości). U firmy przeprowadzającej badanie należy zamówić raport, w którym znajdzie się opis pomiarów wraz z wnioskami. Będą one przydatne do przygotowania projektu termomodernizacji domu, w którym architekt określi odpowiedni materiał izolacyjny oraz technologię ocieplenia podłóg, ścian i dachu.

Podłogi

Nie ma jednego przepisu na ocieplenie podłogi. Wiele zależy bowiem od jej konstrukcji i tego, w którym miejscu budynku się znajduje.

 

Stosunkowo łatwo zaizolować strop nad piwnicą. Wystarczy ułożyć na suficie pomieszczeń piwnicznych materiał izolacyjny (np. płyty styropianowe o grubości min. 6 cm). Mocowane są na zaprawę klejową oraz specjalne kołki (4 szt. na m²). W zależności od potrzeb na styropian można nałożyć tynk cienkowarstwowy. Aby ocieplenie było skuteczne – miejsca w których przez strop przechodzą rury, trzeba uszczelnić pianką poliuretanową.

 

Znacznie bardziej skomplikowane jest ocieplenie podłogi leżącej na gruncie. Wiąże się bowiem z koniecznością usunięcia wszystkich warstw podłogowych, ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej, a także wykonania nowego jastrychu.

 

W łatwiejszej sytuacji są właściciele domów, w których drewniana podłoga ułożona jest na legarach opartych na betonowych lub ceglanych słupkach. Po rozebraniu takiej podłogi zostaje przeważnie wystarczająca ilość miejsca na ułożenie ocieplenia, następnie podkładu betonowego oraz warstw wyrównawczych pod dowolne wykończenie.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".