Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Lekkie pokrycia dachowe

W grupie tzw. lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (np. układane na rąbek stojący) oraz dachówki i gonty bitumiczne. Stosuje się również faliste płyty bitumiczne i faliste płyty włóknowo-cementowe. Różnego typu lekkie pokrycia dachowe wykorzystali nasi rozmówcy. Poniżej zamieszczamy zebrane od nich doświadczenia i opinie.


Pokrycia dachowe umownie podzielono na lekkie i ciężkie. Do grupy lekkich zalicza się te materiały, których ciężar nie przekracza kilkunastu kilogramów na metr kwadratowy. Wśród nich są gonty papowe, blachy płaskie i blachodachówki, faliste płyty bitumiczne, faliste płyty włókowo-cementowe. Grupa pokryć ciężkich obejmuje m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, ważące aż 40–90 kg/m2 oraz strzechę o wadze 40–80 kg/m2.

PODKŁAD POD LEKKIE POKRYCIA DACHOWE

Podkład, w formie deskowania lub ołacenia, układa się na konstrukcji dachu, a dopiero na nim – pokrycie zewnętrzne. Dlatego można stwierdzić, że bez prawidłowo przygotowanego podkładu, nie da się ułożyć dobrego pokrycia dachu. Określenie dobry oznacza w przypadku podkładu – odpowiednio szczelny, sztywny i wentylowany, dobrany do kąta nachylenia połaci dachu oraz rodzaju wybranego pokrycia wierzchniego.

 

Pełne deskowanie usztywnia konstrukcję dachu. Tradycyjnie wykonuje się je z wąskich desek (o szer. do 150 mm i gr. 19–25 mm) albo ze sklejki wodoodpornej o grubości 12–18 mm. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest przybicie do krokwi płyt drewnopochodnych (OSB, mpf) o gr. 15–22 mm. Na takim podłożu układa się potem trwały materiał hydroizolacyjny – papę albo folię wstępnego krycia (FWK). Równego, gładkiego i sztywnego podkładu wymagają pokrycia z płaskiej blachy oraz materiałów bitumicznych (papy, gonty).

 

Ołacenie konstrukcji polega na przybiciu na krokwiach dachowych rusztu z drewnianych listew, czyli łat i kontrłat. Kontrłaty nabija się równolegle do krokwi, a łaty prostopadle do nich. Najczęściej stosuje się łaty o wys. 40–50 mm i szer. 38–60 mm, w rozstawie co 300–400 mm. Przekrój łat i ich rozstaw zależy m.in. od ciężaru i sztywności pokrycia, kąta nachylenia połaci, rozstawu krokwi. Dawniej stosowano samo ołacenie, ale obecnie więźbę dachu osłania się również folią dachową (przeważnie membraną, czyli wytrzymałą folią wielowarstwową o wysokiej paroprzepuszczalności). Mocuje się ją bezpośrednio na krokwiach, zważając na zwrócenie jej odpowiednią stroną do dołu. Dopiero na niej nabija się ołacenie. Prawidłowo przygotowany ruszt zapewnia dobrą wentylację pomiędzy podkładem a pokryciem wierzchnim. Ołatowanie wykonuje się pod blachodachówki oraz płyty faliste.

Lilianna Jampolska
fot. Pfleiderer

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".