Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety zewnętrzne

Decyzję o zakupie rolet zewnętrznych najlepiej podjąć na etapie budowy domu, ponieważ niektóre modele wymagają zaplanowania w projekcie i odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Nie oznacza to jednak, że osłon nie da się zamontować i w istniejącym budynku. Wybór takich rolet jest co prawda mniejszy, ale z pewnością każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.


W przeciwieństwie do osłon wewnętrznych, takich jak rolety, zasłony czy markizy, rola rolet zewnętrznych nie ogranicza się do ochrony pomieszczeń przed nadmiarem światła dziennego. Ich zadaniem jest również izolacja termiczna i akustyczna, a także ochrona przed włamaniem. Nic dziwnego, że są one dziś coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia domów.

Szereg zalet

Rolety produkowane są z aluminium, stali, PVC lub drewna. Składają się z kasety o przekroju kwadratowym, prostokątnym lub półokrągłym, w której umieszczona jest rura nawojowa, ruchomego pancerza oraz pionowych prowadnic. Pancerz, którego listwy wypełnione są materiałem izolacyjnym (przeważnie pianką poliuretanową), stanowi dodatkową przegrodę cieplną. Jeżeli w chłodne dni będziemy pamiętali o ich zaciąganiu z nastaniem zmierzchu oraz wtedy, gdy wychodzimy z domu na dłużej, możemy uzyskać spore oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. Z kolei latem, przy bardzo słonecznej pogodzie, zaciągnięte rolety zapewnią w domu przyjemny chłód. Zaciemnienie wnętrza pozwoli także na komfortowy sen oraz na wygodne oglądanie telewizji.

 

Izolowany cieplnie pancerz jest jednocześnie dobrym izolatorem akustycznym. Zwykle obniża hałas o ok. 10 dB. To szczególnie istotne w domach położonych przy ruchliwej drodze czy na terenach gęsto zaludnionych.

 

Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Choć elementy te nie stanowią bariery nie do pokonania, mogą zniechęcić włamywacza. Jeśli dom jest mocno narażony na kradzieże, można rozważyć wyposażenie go w rolety antywłamaniowe. Oprócz podstawowych zabezpieczeń, takich jak rygle lub zamki, mają one solidniejszą konstrukcję – np. pancerz z grubszego i sztywniejszego aluminium oraz wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice. Sforsowanie takiej osłony potrwa dłużej i będzie wymagało użycia hałasujących narzędzi, co może zaalarmować domowników lub sąsiadów.

Norbert Skupiński
fot. Aluprof

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".