Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna fasadowe

Zanim zdecydujemy się na konkretny model okna i dostawcę, powinniśmy dobrze poznać ofertę rynku i być świadomym swoich potrzeb, aby dobrać produkt, który sprawdzi się idealnie właśnie w naszym domu.


Dynamicznie działająca konkurencja w branży okiennej pracuje na korzyść kupujących. Coraz lepsze parametry oferowanych okien, stale rozwijane rozwiązania podnoszące ich wartości użytkowe, a także nowoczesny i bogaty design dają niemal nieograniczone możliwości. Ważne, aby z tego obszernego zbioru wybierać rozsądnie. Będzie to możliwe, gdy poznamy i zrozumiemy ofertę producentów, racjonalnie dobierając ją do naszego domu. Warto też wiedzieć przed czym się bronić, aby nie wpaść w pułapkę marketingowych sztuczek.

Z jakiego materiału?

Na rynku znajdziemy okna z PVC, drewna, aluminium oraz łączące dwa ostatnie materiały.

 

Każde z tych rodzajów okien może osiągać niemal jednakowe parametry techniczne. To co je różni, to właściwości użytkowe, walory estetyczne oraz cena. W przypadku okien z PVC i aluminium nie będziemy musieli przeprowadzać zabiegów konserwujących. Okna te wystarczy raz na jakiś czas umyć. Okna drewniane natomiast wymagają odnawiania powłoki malarskiej od strony zewnętrznej co 2 do 5 lat – jeśli powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym bądź co 5 do 8 lat – gdy powłoka jest z farby kryjącej.

 

Profile drewniane stosunkowo łatwo się naprawia – starą farbę można zeszlifować, a ubytki uzupełnić szpachlą. W przypadku okien drewnianych z aluminiowymi nakładkami od zewnątrz, sprawa jest jeszcze prostsza – uszkodzone nakładki wystarczy wymienić. Naprawa zarysowanego profilu z PVC pokrytego okleiną jest natomiast niemożliwa. Łatwiej będzie w przypadku profili barwionych w masie – tu ubytki można wypełnić żywicą epoksydową, a miejsce naprawy pomalować specjalną farbą.

Emilia Rosłaniec
fot. Veka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".