Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Ściany już dawno wyszły z ukrycia. Zależnie od stylu wnętrza, mogą pełnić w nim główną rolę lub stanowić tło dla rozmaitych sprzętów i ozdób. Często decydujemy się na eksperymenty, bo możliwości wykończenia przegród wewnętrznych jest dużo więcej niż kiedyś.


Na biało czy w kolorze? Gładko czy z fakturą? Jednolicie czy wzorzyście? To tylko niektóre z dylematów, które trzeba rozstrzygnąć przed przystąpieniem do wykańczania ścian w domu. Zwykle poprzestajemy na pomalowaniu ich farbą, jednak warto rozważyć montaż okładziny lub tapety, przynajmniej na jednej ze ścian.

Optymalne rozwiązanie

Sposób wykończenia ścian uzależnia się od walorów estetycznych danego pokrycia i jego własności użytkowych. Materiały mają różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji lub demontażu – bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza. Warto wiedzieć, że niektóre sposoby wykończenia pozwalają ukryć nierówności przegród lub odchylenia od pionu.

 

Szybko i niedrogo

 

Wnętrza przeważnie wykańcza się ostatecznie poprzez malowanie. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią często i za niewielkie pieniądze zmieniać wystrój pomieszczeń. Przemalowanie ściany jest bowiem znacznie łatwiejsze, niż zmiana tapety czy okładziny. Farby dostępne obecnie na rynku nie wymagają rozrabiania i zapewniają dobre krycie nawet przy jednokrotnym malowaniu.

 

Najlepsze podłoże dla większości farb (i tapet) stanowią ściany gładkie i równe, wykończone gładzią bądź płytami gipsowo-kartonowymi. Drobne niedoskonałości podłoża (niewielkie ubytki, grudki tynku, krzywizny ściany) pozwalają ukryć farby strukturalne – ciekawe efekty (np. w postaci form geometrycznych albo roślinnych) uzyskuje się dzięki zastosowaniu narzędzi do fakturowania (pac zębatych oraz specjalnych wałków i gąbek). Pamiętajmy jednak, że na ścianach z fakturą (czy to pomalowanych farbą strukturalną, czy wykończonych przestrzenną okładziną) łatwo osadza się kurz – nie są więc polecane osobom uczulonym na kurz i roztocza.

Małgorzata Kolmus
fot. Kaem (Hardy)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".