Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015

Ogrodzenia

Rzadkością są posesje całkowicie otwarte. To naturalne, że chcemy zapewnić sobie prywatność i oznaczyć granice działki. Gusta inwestorów i stawiane przez nich płoty bywają jednak rozmaite. Pamiętajmy więc, że co innego pasuje do domu w stylu dworkowym, a co innego do prostej, modernistycznej bryły.


Do wyboru jest wiele typów ogrodzeń. Aby mieć pewność, że planowany model będzie harmonizował z budynkiem i jego otoczeniem, warto poprosić o pomoc architekta, projektującego dom albo ogród. Zastanówmy się też, jaki typ przesłony jest nam potrzebny – tymczasowa, docelowa, szczelna, ażurowa – i czy będziemy w stanie poświęcać czas na jej renowację.

Co najczęściej wybierają inwestorzy?

Najpopularniejszy typ ogrodzeń to przęsła i panele z różnych materiałów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrodzeniowych z drewna, metalu czy betonu. W zestawie znajdują się przęsła, słupki i wszystkie elementy niezbędne do budowy płotu – montaż nie jest zatem zbyt skomplikowany.

 

Przęsła drewniane

 

Gotowe przęsła ze sztachet wyglądają schludnie i mogą mieć rozmaite wzornictwo. Do ich budowy używa się desek prostych lub profilowanych. Zaletą drewna jest to, że pasuje zarówno do ogrodów ultranowoczesnych, jak i wiejskich, natomiast wadą – szybkie uleganie tzw. korozji biologicznej.

 

Na rynku znajdziemy także panele z drewna – w rozmaitych wzorach, pełne i ażurowe, lamellowe, boazeryjne i w postaci krat. Są one jednak dość delikatne i pełnią raczej funkcję parawanów, osłaniających ogród lub taras przed podmuchami wiatru bądź wzrokiem sąsiadów.

 

Odmianą ogrodzeń drewnianych są płoty zbite z bali lub surowych desek. Wybierają je głównie właściciele działek wiejskich, leśnych i gospodarstwach agroturystycznych.

Małgorzata Kolmus
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!