Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Technologii budowy domu jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze, bo znane od lat, są systemy murowane, w których zastosować można też wiele różnych materiałów, odpowiadających obowiązującym normom i wymaganiom dotyczącym głównie ciepłochronności. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są przeważnie przez amatorów drewna we wnętrzach, a także inwestorów, którym przede wszystkim zależy na szybkim tempie prac.

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne
Najczęściej decydując się na budowę własnego domu każdy inwestor wie z jakiego materiału chce stawiać ściany. To pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć. Najlepiej skonsultować możliwe rozwiązania z architektem, który będzie dom projektował. Projekty katalogowe często oferowane są też w co najmniej dwóch wariantach. Każdy projekt domu precyzyjnie określa rodzaj budulca i jego wymiary (grubość pustaków, bloczków, itp.), które w zależności od technologii budowy z ociepleniem lub bez, przekładają się na końcową grubość przegród. Wszystkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – robione są bowiem dla konkretnego materiału o odpowiednich parametrach.

 

Większość obecnie wznoszonych domów stawiana jest w technologii murowanej, znanej, lecz dość czasochłonnej. Jeżeli zależy nam na szybkim tempie prac możemy wybrać np. szkielet drewniany albo drewniane bale. Do domu zbudowanego w ten sposób można się przeprowadzić w zasadzie już po 3–4 miesiącach od rozpoczęcia budowy, co w przypadku murowania ścian oznacza na ogół minimum rok. Można wprawdzie nieco ten proces przyspieszyć, ale zalecane przerwy – pozwalające na osuszenia konstrukcji ścian z wilgoci technologicznej oraz wyschnięcie spoin, tynków i posadzek – zwykle oznaczają minimum roczny cykl budowy. Nie należy skracać tego czasu, bo niewysuszone mury mogą być przyczyną pojawienia się wilgoci także we wnętrzach.

Joanna Dąbrowska
fot. ZCB OWCZARY

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".