Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Docieplenie budynku

Do docieplania starych domów nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy chcą przecież mieszkać bardziej komfortowo – mieć ciepło zimą, chłodniej latem i w dodatku mniej płacić za ogrzewanie. Ocieplenie i nowa elewacja mogą też sprawić, że nasz dom będzie ładniejszy.

Docieplenie budynku

Docieplenie budynku
Straty ciepła, a co za tym idzie wydatki na ogrzewanie, zmniejsza izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu, wymiana stolarki oraz np. montaż mechanicznej wentylacji. W tym tekście zajmiemy się dokładniej dociepleniem ścian.

 

Ucieka przez nie z domu 20–25% ciepła. W starych domach współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może przekraczać 1 W/(m2·K). W nowych – zgodnie z prawem budowlanym – ma wynosić maksymalnie 0,25, a w przyszłym roku będzie to już tylko 0,23. W latach 60. ub. stulecia zgodne z prawem było 1,16, na początku lat 80. dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian zmniejszono do 0,75 W/(m2·K).

 

W przypadku domów wzniesionych w Polsce Ludowej i wcześniej, ocieplenie opłaci się prawie zawsze. Jeżeli ściana ma współczynnik U akceptowany w latach 70., czyli nieco powyżej 1 W/(m2·K), to czterokrotne obniżenie go w domu o powierzchni ścian około 200 m2, pozwoli rocznie oszczędzić na ogrzewaniu powyżej 2 tys. zł. Zatem koszt ocieplenia ścian, wynoszący od kilkunastu do 20 tys. zł, zwróci się po góra 10 latach. Jeśli budynek jest dość nowy i wcześniej obłożono go zbyt cienką warstwą izolacji, nakłady na dodatkowe obniżenie współczynnika U ścian dadzą niewielkie oszczędności i będą się zwracać bardzo długo.

Janusz Werner
fot. TERMO ORGANIKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".