Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana pokrycia dachu

Gdy kilkudziesięcioletni dach przecieka, a drobne naprawy nic nie dają, nie ma wyjścia – pokrycie trzeba wymienić. To operacja kosztowna, ale przy okazji można poprawić wygląd budynku czy zagospodarować poddasze. Czasami dach wymieniamy wcześniej – bo uszkodziła go wichura, albo zaatakowana przez szkodniki więźba jest tak słaba, że dach ugina się i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Wymiana pokrycia dachu

Wymiana pokrycia dachu
Dobrze wykonany dach powinien – w zależności od rodzaju pokrycia – służyć nam od kilkudziesięciu do ponad stu lat. Oczywiście, o ile o niego dbamy i na bieżąco naprawiamy niewielkie uszkodzenia. Producenci blachodachówek zalecają np. ich solidne mycie przynajmniej raz na 5 lat. I jest to warunek utrzymania 15- czy 20-letniej gwarancji na produkt. Stalowa blacha powleczona specjalną powłoką przetrwa na dachu nawet kilkadziesiąt lat, ale trzeba ją malować. Dachówka ceramiczna ma żywotność szacowaną na przeszło sto lat, a pokrycia z miedzi mogą być jeszcze trwalsze. Drobne szkody w dachach z dachówki najłatwiej naprawić – te można zdejmować pojedynczo i wymieniać tylko zniszczone sztuki. Bez większej rewolucji można też wymienić rynny czy niektóre obróbki blacharskie.

 

Wymianę całego pokrycia powinien poprzedzić przegląd dachu, ze szczególnym uwzględnieniem więźby. Jeżeli chcemy zastąpić stare pokrycie cięższym, albo układanym na deskowaniu, którego dotychczas nie było, inżynier z uprawnieniami powinien policzyć, czy więźba wytrzyma takie obciążenie. Jeżeli okaże się, że nie – należy ją wymienić (albo zrezygnować z cięższego pokrycia). Przy okazji możemy zmienić konstrukcję dachu, jego kształt i kąt nachylenia połaci, zaadaptować poddasze.

JAKIE FORMALNOŚCI?

Według prawa budowlanego wymiana pokrycia to remont, zaś dobudowa lukarny, wstawienie okna dachowego, budowa nowej więźby czy adaptacja nieużytkowego poddasza to przebudowy, na które do czerwca ubiegłego roku trzeba było mieć pozwolenie. Po ubiegłorocznej zmianie przepisów, roboty budowlane na dachu wystarczy zgłosić w starostwie. Ale wymagana dokumentacja i tak jest praktycznie taka sama. Zgłoszenie składamy 30 dni przed rozpoczęciem prac, określa się w nim ich rodzaj i zakres oraz sposób wykonania. Najpierw sprawdźmy jednak plan zagospodarowania przestrzennego. Jego zapisy mogą narzucać kształt i kolor dachu.

Janusz Werner
fot. RÖBEN

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".