Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom czy mieszkanie

Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Jeszcze inni już zdecydowali i pytają tylko: czy stać mnie na dom?

Dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie
To tekst dla tych, którzy się zastanawiają. Mają pytania i wątpliwości. Są bliscy podjęcia decyzji, ale się boją – czy dadzą radę, czy wystarczy pieniędzy i jak to w ogóle będzie. Nie mamy jednak w redakcji wróżki i nie udzielamy prostych i ostatecznych porad: „Pan, panie Janie, powinien się budować!”, a „Pani, droga Ewo, nie została stworzona do życia na przedmieściu”. Postaramy się raczej pokazać, jakie konsekwencje pociąga za sobą wybór domu i czym życie w nim różni się od tego w mieszkaniu. Porównamy koszty utrzymania obu nieruchomości, sposób wchodzenia w ich posiadanie i czas sprzedaży. Wyliczymy także obowiązki właścicieli domów, których nie mają mieszkańcy bloków.

Jak mieszkają Polacy?

Z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 r.) wynika, że mamy w Polsce nieco ponad 13 mln mieszkań, przy czym zgodnie z definicją GUS-u, mieszkaniem jest lokal składający się z jednej lub kilku izb, do którego prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, korytarza, ulicy, podwórza – zatem i lokal mieszkalny w bloku i dom jednorodzinny.

 

Po rozbiciu na domy i mieszkania okazuje się, że domów jednorodzinnych jest 5,25 mln, a mieszkań 7,7 mln. Na wsi 97% zabudowy mieszkalnej to domy, w mieście 79% mieszkań znajduje się w budynkach wielorodzinnych. 20% budynków mieszkalnych (domów i bloków) wzniesiono po 1989 r., połowę wybudowano w Polsce Ludowej, a więcej niż co piąty powstał przed końcem II wojny światowej. Z badań wynika, że jeśli Polacy mogliby wybierać, to 4/5 z nas chciałoby mieszkać w nowym budynku (CBOS) i że 60% wybrałoby dom jednorodzinny (Westwing Home & Living).

Janusz Werner
fot. J. WERNER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".