Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi zewnętrzne

Fakt, że w projekcie domu określony jest wymiar i typ drzwi, może stanowić pewne ułatwienie w ich doborze. Podejmując decyzję, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kwestii. Jedno jest pewne – kierowanie się niską ceną może wyprowadzić nas na manowce.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne
Oferta producentów drzwi zewnętrznych (wejściowych) jest bardzo różnorodna – zarówno pod względem stylistyki produktów, proponowanych rozwiązań, jak i cen. Dla wielu inwestorów to przyjemność wybierać spośród tylu wariantów. Inni czują się tym nieco przytłoczeni... Zastanówmy się przede wszystkim, jakie są nasze oczekiwania oraz jaki mamy budżet. Pamiętajmy, że drzwi to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku, który musi zapewniać ochronę przed zimnem, hałasem, włamywaczami, a także pasować do stylu domu.

MATERIAŁ I WYKOŃCZENIE

Najchętniej wybieramy drzwi zewnętrzne w takiej samej kolorystyce co okna, ale nie jest to regułą. W domach o prostej, nowoczesnej bryle często montuje się modele w tym samym kolorze co pokrycie dachowe (dachówka, blachodachówka itp.). Drzwi można wyposażyć w różnego typu przeszklenia, dostępne w rozlicznych wzorach i barwach. Zwolennicy zdobień mogą zdecydować się na skrzydła z ornamentami, witrażami. Na rynku znajdziemy drzwi z rozmaitych materiałów. Przekonajmy się, jakie cechy je charakteryzują.

 

Drewniane
Drewniany ramiak obłożony jest zwykle dwiema płytami – np. pokrytymi fornirem. Rama skrzydła wykonana jest z drewna klejonego warstwowo, które zapobiega odkształcaniu się konstrukcji pod wpływem wilgoci. Najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe i świerkowe. Godne uwagi są również wyroby z drewna drzew liściastych (dąb, jesion) oraz gatunków egzotycznych (mahoń, tek).

 

Do zalet drzwi drewnianych należy dobra izolacyjność akustyczna i termiczna oraz bardzo mała rozszerzalność cieplna. Ich główną wadą jest natomiast wrażliwość na zmiany wilgotności. Eliminuje się ją poprzez impregnację materiału, nakładanie nań forniru, powłok malarskich i winylowych.

Małgorzata Kolmus
fot. HöRMANN

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".