Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną bramę z napędem. Zapewnia ona wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie, bez wysiadania z samochodu. Wielu dystrybutorów proponuje kompleksową usługę – dobranie odpowiedniej bramy i napędu wraz z montażem.

Bramy garażowe
Dostępne na rynku bramy garażowe mają różną konstrukcję i sposób otwierania, wygląd oraz parametry – termoizolacyjne i związane z odpornością na włamanie. Oferta producentów jest dziś bardzo szeroka, co niekoniecznie ułatwia dokonanie wyboru. Najważniejsze jednak, by dopasować bramę do preferencji użytkowników i do stylu domu.

 

Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy cena bramy obejmuje napęd oraz zamek i klamkę. Czy wybrany model jest ocieplony – nie zawsze jest to nam potrzebne. Jakie kolory są w standardzie – czy za odpowiadające nam wykończenie będziemy musieli dopłacić. Zapytajmy również, ile wyniosą koszty transportu i montażu.

WAŻNE DECYZJE

Rodzaj bramy najlepiej dobrać przed rozpoczęciem budowy domu. Niektóre modele wymagają bowiem wysokiego nadproża albo wolnej przestrzeni – na podjeździe, na ścianie garażu lub pod sufitem. Jedne montuje się w wykończonym pomieszczeniu, inne przed zakończeniem prac. Jeśli w trakcie budowy mamy już upatrzoną bramę, wystarczy zapytać sprzedawcę, jakie dokładnie wymiary powinien mieć otwór wjazdowy oraz czy jego krawędzie muszą być otynkowane.

 

Jeżeli nie postanowiliśmy jeszcze, jaką bramę zamontujemy, pamiętajmy, że lepiej pozostawić za duży niż za mały otwór. Najlepiej go nie wykańczać, bo brama może np. wymagać osadzenia progu w podłodze. Gdy garaż ma być dwustanowiskowy, na etapie wznoszenia budynku musimy zdecydować, czy lepsza będzie jedna szeroka brama, czy dwie mniejsze, i w pierwszym wariancie otwór garażowy podzielić słupkiem, zaś w drugim – zastosować solidniejszą, lepiej przezbrojoną belkę żelbetową nadproża.

Małgorzata Kolmus
fot. KRISPOL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze