Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Dawniej osprzęt elektroinstalacyjny miał pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe. Dziś musi także dobrze wyglądać, ponieważ jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując swoim klientom ogromną różnorodność modeli, zarówno pod względem wzornictwa jak i możliwych zastosowań.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny
Gniazda i łączniki powinny zostać rozmieszczone w budynku w taki sposób, aby można było wygodnie, intuicyjnie i bezpiecznie z nich korzystać. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania instalacji elektrycznej. Najlepiej zacząć od ustalenia punktów, w których znajdą się łączniki. Oczywiście, tu należy kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale także określonymi zasadami. Następnie do zaznaczonych na ścianach miejsc trzeba doprowadzić przewody elektryczne. Pamiętajmy aby układać je przed położeniem tynków, najlepiej w poziomie i pionie, we wcześniej wytyczonych pasach (przewodów nie powinno się układać na skos). Kiedy instalacja elektryczna zostanie już ułożona, dobrze jest ją sfotografować, co zminimalizuje w przyszłości ryzyko przewiercenia przewodu, jeśli będziemy chcieli przymocować do ściany np. ramki ze zdjęciami czy półki na książki.

Modnie, czyli z głową

Łączniki do sterowania oświetleniem, ale i roletami czy ogrzewaniem, przeważnie umieszcza się wewnątrz pokojów, zaraz przy drzwiach, po tej samej stronie co klamka. Jednak w mniejszych, węższych i ciaśniejszych pomieszczeniach, takich jak spiżarnia czy garderoba, wygodniej jest zainstalować je na zewnątrz. Dotyczy to także łazienek. W ich przypadku chodzi o to, aby łącznik nie miał bezpośredniego kontaktu z wodą.

 

Ustalając wysokość, na jakiej znajdą się łączniki, należy przede wszystkim mieć na uwadze własną wygodę, ale też względy praktyczne. Wcześniej montowano je 120–140 cm od poziomu podłogi. Obecnie panuje tendencja, aby umieszczać je nieco niżej – nawet na wysokości 90–110 cm. Jest to uniwersalne rozwiązanie także dlatego, że bez problemu mogą korzystać z nich dzieci czy osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach.

Tomasz Wojciuk
fot. OSPEL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".