Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny często jest traktowany nieco po macoszemu. Wszystkie te gniazdka, korytka kablowe, łączniki światła, puszki instalacyjne, listwy przyłączeniowe – mają głównie służyć, a nie wyglądać. Czy na pewno takie podejście ma sens? Przecież te niewielkie elementy mogą także pełnić funkcje dekoracyjne i uzupełniać, podkreślać całościowy charakter mieszkania czy danego pomieszczenia. Jak? Przekonajmy się.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Czym jest osprzęt?

To przebogata kategoria i w jej skład wchodzą bardzo różne elementy urządzenia domu. W artykule skupimy się przede wszystkim na kilku z nich – gniazdkach, łącznikach i czujnikach.

Gniazdka

Istotne jest, aby właściwie zaplanować rozkład gniazdek w pomieszczeniach – zwłaszcza w nieco starszym budownictwie, kiedy domy projektowano z myślą o wyraźnie mniejszej liczbie posiadanego sprzętu, nie uwzględniającego dzisiejszych laptopów, ekspresu do kawy, mikrofalówki, zmywarki…

 

Jak to zrobić? Należy zaznaczyć strefy, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych. Ocenić, ile z nich może być podpiętych do każdego z tych miejsc, następnie zaplanować o jedno lub dwa gniazda więcej, a w narożnikach każdego pokoju – przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe. Pamiętać o tym, gdzie będą ustawione meble, żeby nie „zmarnować” gniazdka zastawieniem go szafą czy regałem. Warto też przewidzieć gniazdo, do którego będzie wygodnie podłączać odkurzacz – przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż ich zawiasy. Dobrze jest dodać kilka gniazd USB, co umożliwi ładowanie części sprzętu bez ładowarki (zawsze to jeden kabel mniej).

Agnieszka Zygmunt
fot. SLV GMBH

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".