Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Adaptacja poddasza na mieszkanie

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna to marzenie prawie każdego właściciela domu. Zwykle już po kilku latach od przeprowadzki okazuje się, że metrów jest za mało. Jeśli dom ma strych, w większości przypadków problem można rozwiązać przebudowując tę przestrzeń. Koszty oraz zakres prac zależeć będą od naszych oczekiwań i możliwości technicznych wykonania adaptacji.

Adaptacja poddasza na mieszkanie

Zanim zaczniemy oczyma wyobraźni aranżować przestrzeń na poddaszu – zorientujmy się, na jakiego typu zmiany możemy sobie pozwolić. Pierwsze kroki warto skierować do starostwa by tam zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wymagania, jakie musi spełniać budynek. Przy rozbudowie istotne będą zapisy dotyczące m.in.:

 • liczby kondygnacji;
 • dopuszczalnej wysokości budynku;
 • kąta nachylenia i kształtu dachu;
 • rodzaju pokryć dachowych (jeśli panujemy podwyższenie domu i zmianę dachu).

Jeśli gmina nie uchwaliła MPZP, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które określą wymagania, jakie będzie musiał spełniać dom po przebudowie. Wyciąg z MPZP lub warunki zabudowy będą podstawą do opracowania projektu adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Dopiero uzbrojeni w takie informacje możemy zwrócić się do architekta, ze zleceniem wykonania projektu. Na tym etapie warto przemyśleć własne oczekiwania, funkcje, jakie ma spełniać poddasze po przebudowie i wszystkie te kwestie omówić z projektantem.

 

Architekt przed przystąpieniem do tworzenia projektów powinien zrobić inwentaryzację stanu obecnego, obejrzeć cały dom i dopiero wówczas zaproponować rozwiązania uwzględniające nasze oczekiwania. Nie na każdym poddaszu da się zmieścić wszystko, o czym marzą właściciele, zwłaszcza jeśli ograniczeniem są koszty – zmiana konstrukcji i pokrycia dachu, podwyższenie ścianki kolankowej, wstawienie okien, ocieplenie połaci i wzmocnienie stropu są bardzo drogie.

Joanna Dąbrowska
fot. Velux

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze