Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy wentylacji i klimatyzacji

Instalacja wentylacyjna jest niezbędnym elementem każdego domu. Występuje przy tym w wielu wariantach, zasadniczo różniących się sposobem działania. Budując będziemy musieli się na któryś zdecydować. Z kolei klimatyzacja nie jest obowiązkowa. Jednak przestała być luksusem dostępnym tylko dla nielicznych. Dlatego planując budowę, warto pomyśleć i o niej. Szczególnie skłania do tego upał za oknem.

Systemy wentylacji i klimatyzacji

Jeżeli dopiero planujemy dom lub rozpoczynamy jego budowę, możemy swobodnie wybierać rozwiązania. To najlepszy czas, żeby zdecydować o sposobie wentylacji, a także o tym, czy chcemy mieć klimatyzację. A jeśli tak, to jakiego rodzaju? Nie warto tego odwlekać, bo nawet w stanie surowym będzie już drożej i trudniej.

PO CO WENTYLACJA?

Wszyscy wiemy, że powietrze jest nam niezbędne do życia. Jednak wentylacja, czyli wymiana powietrza w domu, musi zapewnić znacznie więcej niż dopływ minimalnej ilości tlenu. Jeżeli powietrze nie będzie w odpowiedniej ilości zastępowane świeżym, nadmiernie wzrośnie w nim ilość:

  • dwutlenku węgla – wytwarzamy go oddychając, powstaje także w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów czy pieców. Przy niedoborze powietrza w wyniku spalania zaczyna zaś powstawać śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, czyli czad. Dlatego właśnie najintensywniejszej wentylacji wymagają kotłownie z kotłami na paliwo stałe i salony z kominkami lub piecami;

     

  • pary wodnej – źródłem znów są ludzie oraz gotowanie, pranie, kąpiele itp. Nadmiar pary wodnej prowadzi zaś do trwałego zawilgocenia budynku, a to grozi rozwojem grzybów domowych. Ponadto zawilgocona izolacja cieplna ma znacznie gorszą izolacyjność termiczną. Para wodna z powietrza wykrapla się na wszystkich odpowiednio zimnych powierzchniach, jednak najłatwiej zauważyć to na szybach okien i lustrach – jeżeli są notorycznie zaparowane, wentylacja z całą pewnością nie działa dobrze;

     

  • innych substancji szkodliwych – uwalniane są np. przez meble, materiały budowlane, farby itp. Wbrew obiegowej opinii, pewną ilość niepożądanych substancji wydzielają praktycznie wszystkie materiały obecne w naszym otoczeniu, także te uznawane za naturalne, jak drewno, kamień, cegły.

Jarosław Antkiewicz
fot. Daikin

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".