Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe to najpopularniejsze urządzenia grzewcze w naszym kraju. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że są one niezwykle zróżnicowane, mocniej niż jakakolwiek inna grupa kotłów. Przy czym ostatnie ćwierć wieku oznaczało dla tej branży wręcz rewolucję technologiczną.

Kotły na paliwo stałe

Paliwa określane zbiorczo jako stałe są w istocie bardzo różne. Dlatego nie mniej zróżnicowane są kotły służące do ich spalania. Dobrym przykładem jest najpopularniejszy w naszym kraju węgiel. Zależnie od wielkości jego kawałków mamy odmienne sortymenty – kostka, orzech, groszek. Ten ostatni, popularnie zwany ekogroszkiem, od kilkunastu lat dominuje na rynku, bo nadaje się do nowoczesnych, wygodnych w obsłudze kotłów z zasobnikiem i podajnikiem.

 

Za to w tradycyjnych kotłach zasypowych da się spalać wszystkie sortymenty węgla oraz drewno w kawałkach, lecz ma to istotne konsekwencje. Nie da się ich zautomatyzować – opał trzeba uzupełniać ręcznie. Sami musimy więc zdecydować, co ma być priorytetem – uniwersalność czy wygoda i najwyższa sprawność spalania. Trzeba przy tym pamiętać, że nowoczesny kocioł nie tylko jest wygodniejszy w obsłudze, ale również cechuje go wyższa sprawność – co znaczy, że do uzyskania tej samej ilości ciepła zużywamy mniej paliwa – oraz mniejsza emisja zanieczyszczeń, czyli mniej obciążamy środowisko.

 

Ponadto przybywa regionów, w których możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę starego kotła na nowy. Ale właśnie pod warunkiem, że będzie on miał potwierdzoną certyfikatem klasę czystości spalania.

Jarosław Antkiewicz
fot. SAS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".