Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe to najpopularniejsze urządzenia grzewcze w naszym kraju. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że są one niezwykle zróżnicowane, mocniej niż jakakolwiek inna grupa kotłów. Przy czym ostatnie ćwierć wieku oznaczało dla tej branży wręcz rewolucję technologiczną.

Paliwa określane zbiorczo jako stałe są w istocie bardzo różne. Dlatego nie mniej zróżnicowane są kotły służące do ich spalania. Dobrym przykładem jest najpopularniejszy w naszym kraju węgiel. Zależnie od wielkości jego kawałków mamy odmienne sortymenty – kostka, orzech, groszek. Ten ostatni, popularnie zwany ekogroszkiem, od kilkunastu lat dominuje na rynku, bo nadaje się do nowoczesnych, wygodnych w obsłudze kotłów z zasobnikiem i podajnikiem.

 

Za to w tradycyjnych kotłach zasypowych da się spalać wszystkie sortymenty węgla oraz drewno w kawałkach, lecz ma to istotne konsekwencje. Nie da się ich zautomatyzować – opał trzeba uzupełniać ręcznie. Sami musimy więc zdecydować, co ma być priorytetem – uniwersalność czy wygoda i najwyższa sprawność spalania. Trzeba przy tym pamiętać, że nowoczesny kocioł nie tylko jest wygodniejszy w obsłudze, ale również cechuje go wyższa sprawność – co znaczy, że do uzyskania tej samej ilości ciepła zużywamy mniej paliwa – oraz mniejsza emisja zanieczyszczeń, czyli mniej obciążamy środowisko.

 

Ponadto przybywa regionów, w których możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę starego kotła na nowy. Ale właśnie pod warunkiem, że będzie on miał potwierdzoną certyfikatem klasę czystości spalania.

Jarosław Antkiewicz
fot. SAS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!